October 2017
« Sep   Nov »

Archyvas 2017 October 23

19 października w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka“, podczas którego uczniowie klas początkowych pogłębili swoją wiedzę o darach jesieni, uczyli się zasad zdrowego odżywiania, poznali tradycyjne dania z ziemniaków, historię pojawienia się  tych warzyw na naszym kontynencie. Dzieci uczestniczyły w konkursie „Superznawcy”, wychowawczynie zmagały się o tytuł mistrzyni obierania ziemniaków. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Prawdziwą atrakcją było pieczenie ziemniaków na ognisku. Podczas przedsięwzięcia dzieci uczyły się zasad dobrego zachowania, przyjaźni, miłości do przyrody oraz szacunku do tradycji.

Starszy nauczyciel klas początkowych Irena Milun

11 października w naszym gimnazjum odbyła się lekcja z okazji Dnia Owoców i Warzyw. Specjalista ds. zdrowia publicznego Vilija Petrauskienė opowiedziała o znaczeniu owoców i warzyw dla zdrowia człowieka, uczniowie czytali referaty o witaminach i mikroelementach. Uczestnicy  wykonali zadania twórcze, częstowali się  świeżymi owocami i warzywami.

Specjalista ds. zdrowia publicznego Vilija Petrauskienė

6 października uczniowie Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach złożyli najszczersze życzenia oraz wręczyli kwiaty swoim ukochanym nauczycielom. Uczniowie klas starszych prowadzili lekcje, sprawowali dyżur na korytarzach podczas przerw. Z okazji Dnia Nauczyciela dzieci przyszykowały koncert, recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Po koncercie uczennice klasy IVG Kamila Jusiewicz i Donata Polakowa odwiedziły nauczycieli seniorów i wręczyły im kwiaty.

Uczennica klasy IVG Liweta Petrušytė

5 października społeczność gimnazjum odczuło większą niż zwykle aktywność uczniów klas początkowych podczas przerw. Dzieci bawiły się w sali sportowej piłką, kręciły koła, razem z członkami samorządu uczniowskiego uczyły się tańczyć. Wszystkich chętnych zaprosiliśmy również do udziału w tej  wesołej zabawie.

Przewodnicząca Rady Uczniowskiej Ernesta Matuiza

3 października dziewczynki naszego gimnazjum uczestniczyły w lekcji „Między nami dziewczynkami“, która odbyła się w Gimnazjum im. A. Krepsztul w Butrymańcach. Lekcję poprowadziła specjalistka ds. zdrowia. Celem spotkania było pomóc uczennicom zrozumieć, jakie zmiany fizyczne i emocjonalne powstają podczas dojrzewania płciowego i jak do nich się przyszykować. Dziewczynki dowiedziały się, na czym polegają podstawowe zasady higieny osobistej, zadawały pytania, dyskutowały, otrzymały ulotki z informacją na ten temat, kalendarzyki, środki higieniczne.

Socjalny pedagog Gitana Szablinska

3 października 2017 roku w samorządach, szkołach, uniwersytetach i innych instytucjach Litwy już po raz jedenasty odbył się pierwszy etap egzaminu z Konstytucji Republiki Litewskiej. Patronat nad egzaminem objęła prezydent Litwy Dalia Gribauskaitė.

Uczniowie klasy 5-12 rozwiązali test, który zawierał 30 pytań. Sprawdzili swoją wiedzę z zakresu zarządzania państwem, praw i obowiązków obywateli. Aby przejść do drugiego etapu, należy odpowiedzieć na 25 pytań.

Uczniowie nie trafili do drugiego etapu. Najlepsze wyniki mieli Modest Narkiewicz (kl. IIG), Ernesta Matuiza (kl. IIG) i Monika Rutkovskytė (kl.6).

Nauczyciel metodyk historii Zyta Jurgielewicz

29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest promowanie wartości, jakie do naszego życia wnoszą książki.

Z tej okazji uczniowie mieli za zadanie w klasach wykonać stoisko bohaterów ulubionych książek. Najważniejszym punktem spotkania było głośne czytanie fragmentów książek przez zaproszonych gości, nauczycieli oraz najlepiej czytających uczniów z poszczególnych klas. Ten dzień stał się okazją do spotkania z twórczością Hansa Christiana Andersena. Uczniowie klas wysłuchali fragmentów baśni „ Calineczka”, „ Brzydkie kaczątko”, „ Dzikie łabędzie”,

„ Księżniczka na ziarnku grochu”, ”Dziewczynka z zapałkami”. W tym dniu uczniowie zapoznali się z biografią słynnego pisarza. Wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, aktywnie włączyli się w akcję głośnego czytania.

Starszy nauczyciel nauczania początkowego Renata Polakowa