Narbutui_190_planas

Liudviko Narbuto  190- ųjų gimimo metinių minėjimas

2006 m. mūsų gimnazijai buvo suteiktas 1863 – 1864 m. sukilimo didvyrio Liudviko Narbuto vardas. Šiemet gimnazija mini savo globėjo 190-ąsias gimimo metines. Šia proga gimnazijos bendruomenė nusprendė 2022 m. skirti Liudviko Narbuto asmenybei pažinti. Visus metus bus vykdomos įvairios įdomios veiklos, kurių tikslas įprasminti ir aktualizuoti Liudviko Narbuto veiklą bei skatinti mokinius domėtis Liudviko Narbuto asmenybe.

1863 m. sausio 22 d. manifestu, skelbiančiu sukilimo pradžią, Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos tautos buvo pakviestos kovoti už Tėvynės išvadavimą. Nuo šio manifesto skaitymo sausio 21 d. mūsų gimnazija pradėjo Liudviko Narbuto 190-ųjų gimimo metinių minėjimo renginius. Prie Liudviko Narbuto garbei parengto stendo, susirinkę mokiniai ir mokytojai išklausė sukilimo manifestą. Sveikinimo žodį tarė gimnazijos direktorė, o istorijos mokytoja trumpai papasakojo apie 1863 – 1864 m. sukilimą. Gražiai ir simboliškai prasidėjo Liudviko Narbuto 190-ųjų gimimo metinių minėjimo projektas.

Projekto koordinatorė Zyta Jurgelevič

21 stycznia 2022 r. odczytaniem Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego wzywającego do udziału w narodowym zrywie o wolność Rzeczypospolitej gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach rozpoczęło obchody roku patrona gimnazjum.

Rocznica obchodów 190. urodzin patrona naszego gimnazjum stała się dobrą okazją do głębszego poznania postaci i prawdziwego oblicza wyjątkowego dowódcy i naczelnika ziemi lidzkiej w powstaniu styczniowym. Uroczystości upamiętniające wydarzenie mają na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach powstania styczniowego i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Cała społeczność gimnazjum zostanie zaangażowana w przedsięwzięcia upamiętniające męstwo, ofiarność i nieugiętość w walce o wolność naczelnika wojennego powiatu lidzkiego, Ludwika Narbutta. Mają to być spotkania, lekcje i konkursy wiedzy o patronie, zawody sportowe, konkursy poezji i piosenki patriotycznej, utworzenie ekspozycji o Ludwiku Narbucie w holu szkoły.

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że patronem gimnazjum jest wyjątkowy dowódca i człowiek, którego kocha naród. Jego miłość do ojczyzny, patriotyzm, poświęcenie i honor powinny być wzorem dla nas wszystkich. O takich ludziach należy pamiętać, czcić ich pamięć i brać z nich przykład. Wieloletnią tradycją naszego gimnazjum jest czczenie rocznicy urodzin i śmierci patrona. Społeczność szkoły odwiedza miejsce pochówku, uczniowie pełnią honorową wartę przy pomniku, składają kwiaty i zapalają znicze pamięci.

Bardzo się cieszymy, że do upowszechnienia pamięci o Ludwiku Narbutcie dołączyli członkowie projektu ,,Szlakiem Narbutta“ ze Szczecina. Współpraca z uczestnikami projektu, których entuzjazm i ogromne zaangażowanie w kultywowanie pamięci o Ludwiku Narbucie, jeszcze bardziej mobilizuje nas do głębszego poznania oblicza naszego patrona. W 2021 r. Łukasz Szełemej, jeden z uczestników projektu, wydał książkę „Ludwik Narbutt 1832-1863”. Według autora tej książki na zdjęciu, które przypisywane było przez wiele dziesięcioleci Ludwikowi Narbuttowi jest generał amerykański George McClellan (1826–1885). Uważamy, że dzięki tej książce społeczność naszego gimnazjum dogłębniej pozna postać naszego patrona. Czeka nas owocny i pracowity rok.

Koordynator projektu Zyta Jurgielewicz