October 2017
« Sep   Nov »

Archyvas 2017 October 16

26 września uczniowie klasy I-IIG zwiedzili Narodowe Centrum Zwiedzających Terytoria Chronione oraz poznali niezwykłe miejsca naszego kraju – parki narodowe i regionalne. Udali się również do Planetarium, gdzie obejrzeli  film o gwiazdach i planecie Mars.

Uczniowie ciekawie i pożytecznie spędzili czas. Podczas wycieczki panowała miła oraz wesoła atmosfara.

Starszy nauczyciel chemii Nijolė Jotko i nauczyciel metodyk fizyki Elzė Vilčinskienė

26 września jest obchodzony Europejski Dzień Języków. Celem tego święta jest popularyzowanie wielojęzykowej kultury europejskiej, zachęcanie Europejczyków do nauki jezyków i w ten sposób poznawanie kultury innych narodów.

Uczniowie oraz nauczyciele naszego gimnazjum również uczcili ten dzień. Nauczyciele prowadzili nietradycyjne lekcje, podczas których uczniowie uczestniczyli w konkursach, zabawach, wygłaszali referaty, wykonywali zadania interaktywne, rysowali plakaty, upiększali klasy, śpiewali piosenki w różnych językach.

Steła Sankowska Nauczycielka języka rosyjskiego

Od 1994 roku jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu  na Litwie. W ten sposób cała Litwa upamiętnia likwidację wileńskiego getta, które rozpoczęto 23 września 1943 roku. Wówczas większą część więźniów getta rozstrzelano, inną część wywieziono z Litwy do obozów koncentracyjnych. Podczas drugiej wojny światowej podczas Holokaustu zamordowano znaczną część społeczności żydowskiej na Litwie.

22 września 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum wspólnie z nauczycielkami języka litewskiego Miłdą Brakauskienė i historii Zytą Jurgielewicz uczcili Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu zapalając znicze na cmentarzu w Ejszyszkach. Uczniowie już nie po raz pierwszy odwiedzają miejsca spoczynku ofiar strasznej tragedii. W szkole odbyła się również lekcja o tragicznej przeszłości narodu żydowskiego.

Miłda Brakauskienė starszy nauczyciel języka litewskiego, Zyta Jurgielewicz nauczyciel metodysta historii

15 września 2017 roku w Solecznikach w parku miejskim odbył się koncert z okazji prezentacji projektu młodzieżowego „Okno do Litwy Połuniowo-Wschodniej”, podczas którego chór „Harmonia” naszego gimnazjum zaśpiewał piosenkę „Moja muzyka”.

Organizatorami projektu jest Centrum Współpracy Młodzieży „Europrojekt”. Uczniowie szkół Litwy Południowo–Wschodniej wykonali fotoreportaże najbardziej zwiedzanych miejsc w swoich miejscowościach albo tradycyjnych imprez i ciekawe opisy z propozycjami do zwiedzania dla młodzieży z całej Litwy. Zdjęcia uczestników projektu można obejrzeć w Internecie i w specjalnym wydaniu. Najlepsze fotografie były eksponowane podczas koncertu.

Zyta Jurgielewicz nauczyciel metodysta historii

1 września w naszym gimnazjum zabrzmiał pierwszy w tym roku dzwonek szkolnym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po otrzymaniu dobrego nastawienia, którego, mamy nadzieję, wystarczy na cały rok szkolny, gimnaziści, goście oraz rodzice udali się na plac szkolny. Dyrektor gimnazjum Aleksandra Sankowska ogłosiła początek roku szkolnego. Zabrzmiał hymn narodowy. Gratulacje złożył również starszy specjalista Wydziały Sportu i Oświaty Rejonu Solecznickiego Walerij Koczan.

Pierwsza lekcja w tym roku szkolnym była poświęcona Stuleciu Litwy. Zaśpiewano hymn Litwy oraz inne piosenki, jak też recytowano wiersze.

Gitana Szablinska socjalny pedagog

Informacja dla młodych malarzy

14 lipca w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyło się wręczenie świadectw dojrzałości. Pani Juliana Markiel złożyła gratulacje abiturientom, ich rodzicom oraz nauczycielom. Uczniowie również dziękowali nauczycielom za wspólnie spędzone 12 lat, rodzicom – za bezgraniczną cierpliwość, natomiast przyjaciołom – za wsparcie.

Wszystko ma swój początek i swój koniec. Coś powinno się skończyć, aby rozpoczął się nowy etap w naszym życiu. Od tego dnia nasi abiturienci będą kroczyć po wybranej drodze życiowej, dążyć do swego celu.

Życzymy Wam powodzenia, Drodzy Abiturienci! Będziecie zawsze mile widziani w murach naszego gimnazjum.

Julija Aidukonienė wychowawczyni klasy IVG