November 2017
« Oct   Dec »

Archyvas 2017 November

Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w projekcie „Poznaj państwo”, który jest realizowany z okazji stulecia niepodległości Litwy. Celem projektu jest zachęcanie społeczności szkół do poczucia odpowiedzialności obywatelskiej i współpracując z instytucjami państwowymi rozwiązywania aktualnych problemów państwa. Realizacja projektu jest podzielona na trzy etapy. Podczas pierwszego etapu uczniowie wspólnie z nauczycielką Viliją  Petrauskienė analizowali problemy istniejące w gospodarce Litwy oraz szukali ich rozwiązania. Podczas drugiego etapu udali się do samorządu rejonu solecznickiego.

Starszy nauczyciel geografii Vilija Petrauskienė

16 listopada w gimnazjum odbyły się przedsięwzięcia z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Tolerancja – to świadomość, że wszyscy ludzie są równi. To są tacy sami ludzie, obywatele, osobowości i mają takie same prawa jak ty. W tym roku symbolem tolerancji były DŁONIE.  Wspólnie z uczniami omówiliśmy sytuacje nietoleracji w gimnazjum i w klasach, doszliśmy do wniosku, że tolerancja jest w naszych rękach.

Przedsięwzięcia Dnia Tolerancji – to wspaniała okazja jeszcze raz zamyślić się nad wartościami, granicami i możliwościami tolerancji.

Socjalny pedagog Gitana Szablinska

16 listopada 2017 roku uczniowie klasy 5, 6, IIG, IIIG zwiedzili w Wilnie Pałac Władców. Młodsi uczyli się dworskiego tańca pawany, starsi oglądali litewską broń średniowieczną, ruiny murów oraz poznali historię pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Z wieży Pałacu Władców podziwiali panoramę stolicy.

Nauczyciel metodyk Zyta Jurgielewicz

13 listopada 2017 roku w gimnazjum uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości Polski. Inscenizację o tematyce historycznej przyszykowali uczniowie klasy IG i IIG. Pokazali sceny z historii Polski: rozbiory państwa, próby odzyskania Wolności i walkę o niepodległość. Podczas przedstawienia były wykorzystane utwory F. Chopina. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki patriotyczne.

Nauczyciel metodyk Zyta Jurgielewicz

Zabawa – to nie tylko wesołe, ale też ważne zajęcie. Bawiąc się dzieci ciągle odkrywają nowe i ciekawe rzeczy.

W roku szkolnym 2017–2018 logopeda naszego gimnazjum wspólnie z uczniami grupy przygotowawczej uczestniczy w republikańskim projekcie prewencyjnym „Zabawy uczą”. Dzieci poznają pojęcia czasu i przestrzeni, rozwijają sprawności małej motoryki (kciuka, dłoni, palców). Podczas zajęć logopedycznych uczniowie uczą się poprzez zabawę, wiersze oraz prace twórcze. Maluchy ćwiczą orientację na kartce papieru, odróżniają prawą i lewą stronę, szukają ukrytych liter, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową.

Logopeda Krystyna Jundo

6 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ciasta. Uczniowie i nauczyciele przynieśli do szkoły upieczone ciasta, a następnie sprzedawali podczas przerw. W ten sposób uczestniczyliśmy w akcji dobroczynnej (lit. „Išsipildymo akcija“). Zebrane pieniądze ofiarowaliśmy małym pacjentom, którzy potrzebują naszej pomocy.

Mamy nadzieję, że taki dzień stanie się tradycją w naszym gimnazjum i będziemy co roku uczestniczyć w akcji dobroczynnej.

Nauczycielka języka angielskiego Jolanta Skliutienė

W październiku w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyła się wystawa i konkurs zwierząt z odpadków ekologicznych, który zorganizowała nauczycielka biologii Teresa Bogdiun z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt. Zwycięzcami konkursu zostali: Emilia Aidukonytė (kl. 5), Dominika Narkiewicz (kl. 8) ir Edwin Obłaczyński (kl. IIIG). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

Starsza nauczycielka biologii Teresa Bogdiun

27 października w naszym gimnazjum odbyła się „Przysięga pierwszaków“. Organizatorami uroczystości byli uczniowie i nauczycielki klas początkowych. Pierwszoklasiści śpiewali piosenki, recytowali wiersze i tańczyli. Złożyli przysięgę, że będą przestrzegać zasad dobrego zachowania w szkole, będą posłuszni rodzicom i nauczycielom. Uczniowie klas początkowych złożyli gratulacje maluchom, czwartoklasiści wręczyli prezenty. Podczas święta mile czas upłynął zarówno uczniom jak i gościom.

Starsza nauczycielka nauczania początkowego Teresa Dziewkiewicz-Wersocka

W deszczowy poranek 26 października pośpiesznie wsiadaliśmy do szkolnego autobusu. Udaliśmy się do Gimnazjum „Santarvės”, gdzie odbył się konkurs „Sveikuolių sveikuoliai”, którego organizatorem było Biuro Opieki Zdrowia Społecznego w Solecznikach. W skład naszej wspaniałej drużyny weszły: Ernesta Matujzo, Olga Kondratczik, Ineta Kubelevičiūtė, Katarzyna Chiniewicz (kapitan drużyny) i Kamila Jachimowicz.

Na początku każda grupa musiała siebie zaprezentować. Nasza drużyna pokazała krótką inscenizację. Następnie uczestnicy konkursu wykonywali zadania teorytyczne: odpowiadali na pytania i rozwiązywali testy. Były też zadania dla kapitanów i nauczycieli, którzy towarzyszyli uczniom. Na zakończenie odbyły się również zawody sportowe.

Wiedzę uczestników konkursu oceniała jury, w skład której wchodzili: starsza specjalistka Wydziału Ochrony Zdrowia i Opieki Socjalnej Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego  Jurgita Lapinskaitė-Tołstoszejewa, koordynator do spraw młodzieży Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Justyna Balon i specjalistka Biura Opieki Zdrowia Społecznego Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Natalia Kazlauskienė. Chociaż nasza drużyna nie  zwyciężyła, jednak doznała wiele dobrych emocji, zdobyła nowe doświadczenie i dużo pożytecznych wiadomości.

Organizatorom dziękujemy za nagrody, które zastosujemy na co dzień.

Socjalny pedagog Gitana Szablinska

25 października uczniowie klasy 5 Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach otrzymali małe komputery mocro:bit. Jest to prezent sponsora projektu „Komputery dzieciom“. Uczniowie bardzo się cieszyli i teraz chętnie się nimi bawią.

Starszy nauczyciel TI Jolanta Iwanowska