January 2017
« Dec   Feb »

Archyvas 2017 January 3

16 grudnia uczniowie klasy 1-3 z nauczycielkami R. Polakową i J. Krasowską udali się do parku rozrywki w Olicie „Tarzania”. Wesoła zabawa z Mikołajem i Śnieżynką trwała 1,5 godziny. Wielkie wrażenie wywarła również przejażdżka „Szaloną kolejką”. Wszyscy uczniowie wesoło i ciekawie spędzili czas.

Starszy nauczyciel nauczania początkowego Renata Polakowa

15 grudnia 2016 roku nauczycielka języka rosyjskiego S. Sankowska i języka polskiego B. Michniewicz zorganizowały wycieczkę uczniom klasy 7, 8 i IG do Litewskiego Centrum Dzieci i Młodzieży w Wilnie, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Bożonarodzeniowy zwyczaj dekorowania”. Uczniowie ze starych przedmiotów wykonali piękne i prawdziwe dzieła sztuki o tematyce bożonarodzeniowej: z koszulek powstały worki na prezenty, a na kubkach – świąteczne ozdoby. Fachowi znawcy sztuki pokazali im kilka sposobów dekorowania. Po zajęciach uczniowie udali się na plac Katedralny, gdzie kupili prezenty oraz zrobili zdjęcia przy choince.

Nauczycielka języka polskiego Bożena Michniewicz i nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska

13 grudnia w bibliotece Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyło się ciekawe i pouczające zajęcie dla uczniów klasy pierwszej, którego tematem była „Droga książeczek z bajkami do czytelnika”. Nauczycielka języka litewskiego B. Winckiewicz i pracowniczka biblioteki B. Michniewicz próbowały otworzyć dzieciom drzwi do cudownego świata bajek. Uczniowie opowiadali znane im bajki, przeglądali książeczki oraz dowiedzieli się, skąd one przywędrowały do naszej biblioteki. Następnie wspólnie ułożyli bajeczkę o sąsiedzie, który na targu kupił koguta. Zrobili też zakładkę do swojej ulubionej książeczki.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz i pracowniczka biblioteki Bożena Michniewicz

12 grudnia 2016 roku odbyła się lekcja integrowana z języka polskiego i rosyjskiego, którą przyszykowały nauczycielki B. Michniewicz i S. Sankowska. Tematem lekcji były „Bożonarodzeniowe tradycje w Polsce i w Rosji”. Podstawowym zadaniem lekcji było pogłębić wiedzę uczniów o tradycjach świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Rosji, porównać je oraz znaleźć podobieństwa i różnice. Uczniowie wykonali wiele ciekawych zadań, opowiedzieli o tradycjach w swojej rodzinie.

Z wielką niecierpliwością czekamy na święta Bożego Narodzenia. Wierzymy, że grudzień jest pełen cudów. Ale też każdy z nas może czynić cuda, dlatego nauczycielki T. Dziewkiewicz Wersocka i B. Winckiewicz zaproponowały uczniom klasy czwartej wykonać piękne wieńce adwentowe. Podczas lekcji integrowanej opowiedziały dzieciom o adwencie oraz historii wieńca adwentowego. Następnie przy pomocy starszej koleżanki Sabiny uczniowie wykonali swoje wieńce, umieścili w nich 4 świece, które zapalali co tydzień. Podczas lekcji uczniowie poznali piękne tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz i nauczycielka nauczania początkowego Teresa Dziewkiewicz Wersocka

7 grudnia odbyła się lekcja integrowana z języka polskiego i technologii informacyjnych w klasie 7 „Świąteczne kartki i życzenia“. Podstawowym celem było nauczyć dzieci wykonać kartkę świąteczną w programie MSWord, wybrać oraz rozmieścić odpowiednie rysunki i tekst korzystając z funkcji WordArt, prawidłowo napisać życzenia i zachować dokument w formacie PDF i JPG. Uczniowie wykonali kartki bożonarodzeniowe i napisali świąteczne życzenia swoim przyjaciołom, członkom rodziny i nauczycielom. Zdobyta podczas lekcji wiedza przyda się im w przyszłości.

Starszy nauczyciel języka polskiego Teresa Bogdiun i starszy nauczyciel TI Jolanta Iwanowska

Boże Narodzenie – to radosny czas, kiedy spełniają się marzenia. Członkowie Rady Uczniowskiej naszego gimnazjum spełnili marzenia najmłodszych uczniów i zorganizowali ciekawe zabawy edukacyjne, słodkie (i nie tylko) prezenty, dzięki czemu dzieci spędziły ciepłe i wesołe chwile.

Koordynator Rady Uczniowskiej Gitana Szablinska

Od września nauczycielka biologii i nauczycielki klas początkowych naszego gimnazjum rozpoczęły z uczniami realizację długotrwałego projektu „Pory roku“. Podstawowym jego celem jest zachęcać uczniów do poznawania i obserwowania przyrody, podziwiania jej niezwykłego piękna o każdej porze roku oraz poznawania jej znaczenia dla człowieka. Ważne jest również uczyć dzieci chronić przyrodę, dbać o czystość i piękno otaczającego nas środowiska. Jednym z ważnych zadań projektu jest także uporządkowanie i zagospodarowanie szkolnego sadu, urządzenie w nim ławeczek, aby dzieci mogły tu się uczyć, odpoczywać i bawić. Wiosną w sadzie będą ustawione tabliczki z nazwami i krótkimi opisami drzew, krzewów, mchów, porostów, roślin zielnych. Tak uczniowie będą mogli podczas zajęć poznawać rośliny, ich właściwości budowy, rozmnażania i znaczenia. Sporządzeniem tabliczek już się zajęli robotnicy gimnazjum, uczniowie klas starszych natomiast zimą przyszykują opisy roślin. W listopadzie uczniowie podczas lekcji technologii pod kierunkiem pana  E. Uczkuronisa wykonali karmniki dla ptaków, a w grudniu zawiesili je na drzewach na podwórku gimnazjum. Uczniom klas początkowych w wykonaniu drewnianych karmników pomogli w domu rodzice, niektóre dzieci same wykonały niewielkie karmniki z plastikowych butelek i kartonu. Zawiesiły je w sadzie, aby obserwować ptaki przez okna swojej klasy. Nauczycielki ułożyły również plan projektu. Znalazły się w nim ciakawe zajęcia, nietradycyjne lekcje, badania, obserwacje przyrody, akcje, konkursy, wystawy oraz wycieczki, które zostaną zorganizowane w ciągu roku.

Projekt będzie trwał również i w następnym roku. W przyszłości jest planowane zrobienie grządek z kwiatami, ścieżki edukacyjnej, miejsca na gromadzenie kompostu, na drzewach zawiesić szpakówki. Mamy nadzieję, że po kilku latach sad stanie się miłym, pięknym i bezpiecznym miejscem do nauki i zabaw dla uczniów naszego gimnazjum.

Starszy nauczyciel biologii Teresa Bogdiun