February 2017
« Jan   Mar »

Archyvas 2017 February

8 lutego odbyła się lekcja integrowana z plastyki i historii w klasie 9, której tematem były „Grodziska: retrospektywa przeszłości, realia teraźniejszości, wizja przyszłości“. Na początku lekcji nauczycielka historii wyjaśniła, w jaki sposób na Litwie powstawały grodziska. Wytłumaczyła, jak one wyglądały i jaką pełniły funkcję. Uczniowie próbowali zgadnąć, kiedy pojawiły się grodziska. Kirując się swoją wiedzą, doświadczeniem i wyobraźnią próbowali opowiedzieć i narysować, jak wyglądają grodziska dzisiaj, jakie jest ich znaczenie. Uczniowie poznali również grodziska rejonu solecznickiego.

Nauczycielka plastyki Halina Borsak

8 lutego w naszym gimnazjum odbyło się już drugie spotkanie w ramach realizacji projektu „Dialogi bardów w wileńskim kraju“. Jego celem jest szerzenie współczesnej poezji i litewskiej kultury bardów. Na spotkanie zaproszono uczniów klas starszych. Koordynator projektu Juozas Žitkauskas przedstawił uczestników przedsięwzięcia: gitarzystę Gytisa Ambrazevičiusa ir poetę Vytautasa Stankusa. Młody gitarzysta zagrał kilka piosenek, poeta czytał wiersze. Jak podkreślił Juozas Žitkauskas, to spotkanie nie było wystąpieniem na scenie, tylko rozmową o muzyce i literaturze.

Socjalny pedagog Gitana Szablinska

Każdego roku w pierwszy wtorek lutego portal INSAFE organizuje różne przedsięwzięcia z okazji Dnia Bezpieczniejszego Internetu. W tym roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w przedsięwzięciu „Jednoczmy się“, którego podstawowym celem było zachęcać do odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, że Internet nie jest tylko zabawą, źródłem wiedzy i informacji, ale też kryje w sobie wiele niebezpieczeństw. Podczas pracy w grupach uczniowie wypróbowali technologie robotyki, przyszykowali i pokazali przedstawienie, robili zdjęcia, wzięli udział w konkursie wiedzy o bezpieczniejszym Internecie. Nauczyciele wysłuchali wykładu, a później dołączyli do dzieci. Podczas zajęć uczniowie dużo się nauczyli, wesoło spędzili czas oraz doznali wiele niezapomnianych wrażeń.

Starszy nauczyciel TI Jolanta Iwanowska

Obecnie Internet odgrywa wielką rolę w naszym życiu. W nim znajdujemy dużo potrzebnych nam rzeczy, dzięki niemu możemy obcować z ludźmi z dowolnego zakątka świata. Jednak im więcej korzystamy z Internetu, tym więcej możemy spotkać niebezpieczeństw. Szczególnie musimy chronić przed nimi nasze dzieci. Dlatego z okazji Dnia Bezpieczniejszego Internetu odbyły się w naszym gimnazjum różne przedsięwzięcia, uczniowie uczestniczyli w konkursie „Upiększ drzwi do biblioteki“. Informacja na drzwiach oraz stoiskach w bibliotece, którą przyszykowali sami uczniowie, a także rozmowy z dziećmi i młodzieżą zachęcą je do odpowiedzialnego oraz świadomego korzystania z Interenetu i telefonów komórkowych. W przyszłości będziemy nadal informować uczniów naszego gimnazjum o niebezpieczeństwach Internetu.

Bibliotekarka Bożena Michniewicz

4 lutego br. w uroczyście wystrojonej sali Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyła się zabawa studniówkowa. W ten wieczór niby za sprawą czarodziejskiej różdżki sala sportowa zamieniła się w salę balową, a jeszcze wczoraj niesforni chłopcy i dziewczyny zamienili się w eleganckich kawalerów i dam. Na jedno z najbardziej oczekiwanych uroczystości przybyli uczniowie klasy IVG, ich rodzice, nauczyciele i goście. Przez cały wieczór brzmiały gratulacje, życzenia i piękna muzyka. Jednak po kilku godzinach bajka się skończyła, trzeba znowu wrócić do nauki, ponieważ od tego, jakie będą wyniki egzaminów, zależy jak, gdzie i wśród jakich ludzi trzeba będzie układać życie dorosłe. Kochanym maturzystom naszego gimnazjum życzymy pomyślności podczas egzaminów maturalnych oraz powodzenia na dalszej drodze życiowej.

Wychowawczyni klasy IVG Jula Aidukoniene

1 lutego 2017 roku w ramach realizacji projektu „Urodziłem się w małym miasteczku“ uczniowe klasy IG i IIG Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach zwiedzili starostwo gminy Koleśniki. Uczniów witała starosta gminy pani Danuta Wilbik. Opowiedziała ona o funkcjach i pracy starostwa, wykonanych ważnych projektach inwestycyjnych, infrastrukturze technicznej gminy (doglądaniu dróg, oświecenia i wodociągów), o pomocy socjalnej mieszkańcom oraz ochronie terytorium i środowiska. Uczniowie wiele się dowiedzieli o pracy socjalnego pracownika, księgowej, sekretarki, o pracy biblioteki.

Nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska i nauczycielka metodyk historii Zyta Jurgielewicz

27 stycznia w naszym gimnazjum odbyło się Święto Babci i Dziadka. Uczniowie grupy przygotowawczej, klas początkowych i klasy piątej deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, przedstawili inscenizację ,,Rzepki”, wręczyli prezenty swoim babciom i dziadkom. Był to dzień pełen radości, gdy na twarzach dorosłych pojawił się uśmiech i łzy szczęścia, a dzieci nie żałowały pięknych słów. Babcie i dziadkowie dziękowali swoim wnukom za mile spędzone chwile.

Nauczycielka klas początkowych Joanna Krasowska