May 2016
« Apr   Jun »

Archyvas 2016 May

18 maja w klasie 2 odbyła się lekcja nietradycyjna, której tematem była „Wydra” (lit. „Ūdra”). Uczniowie oglądali prezentację o wydrze, dowiedzieli się, gdzie ona zamieszkuje, czym się odżywia, dlaczego jest na Litwie chroniona i zapisana do Czerwonej Księgi. Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz i logopeda Krystyna Jundo przyszykowały wiele ciekawych zadań i środków dydaktycznych. Podczas lekcji uczniowie uczyli się również prawidłowo wymawiać i pisać słowa z „u” i „ū”. Najbardziej dzieciom spodabała się zabawa z kartonowymi zwierzętami: pieska częstowały kosteczkami z wyrazami z „ū” długim, a królika – marchewkami z wyrazami z „u” krótkim.
Lekcja była ciekawa i udana, dlatego w przyszłości nauczycielki planują zorganizawać więcej takich integrowanych zajęć.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz

16 maja w naszym gimnazjum gościliśmy muzeum żywych owadów „Insektariumas“, które, w ramach realizacji projektu „Stawonogie w szkole“, przedstawiło jedyną na Litwie wędrującą kolekcję małych żyjątek. Uczniowie mieli wspaniałą okazję poznać różne egzotyczne pająki, żuki, pałeczniki, modliszki, karaczany, stonogi. Podstawowym celem projektu jest nie tylko pokazać uczniom zwierzęta stawonogie, ale również udowodnić, że nie są straszne i nie trzeba ich się bać. Można je też hodować w domu.

Zastępca dyrektora do spraw nauczania pozalekcyjnego Gitana Szablińska

Marzeniem wszystkich rodziców jest wspaniałe osiągnięcia dzieci w nauce. Jednak bardzo często dzieci nie chcą iść do szkoły, odrabiać pracę domową, dlatego powstaje pytanie: jak zachęcić dziecko, aby ono czerpało radość z nauki.
W piątek w naszym gimnazjum gościła psycholog Lucyna Narkiewicz-Skórko, która podczas seminaru „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły?”, podała wiele cennych rad oraz wskazówek rodzicom, jak mówić do dziecka, wysłuchać je, zachęcić do nauki. Zdaniem psycholog, jeżeli dziecko nie ma żadnych obowiązków w domu, nie będzie dobrze się uczyć. Bardzo ważne również uczyć dzieci samodzielności.
Wierzcie w swoje dzieci, wspierajcie i bez wątpienia nauka stanie się dla nich ciekawa i lubiana.

Zastępca dyrektora do spraw nauczania pozalekcyjnego Gitana Szablińska

Uczniowie klasy 4 i 3 spotykali powracające wiosną ptaki. Podczas przedsięwzięcia dzieci pogłębiły wiedzę o skrzydlatych zwiastunach wiosny, uczestniczyły w konkursie, rozwiązywały krzyżówki, zgadywały głosy ptaków, oglądały zdjęcia widzianych i niewidzianych ptaków. Najbardziej uczniom spodobała się praca twórcza, podczas której wykonali z papieru ptaki i szpakówki, a następnie zawiesili w oknie w pracowni języka litewskiego. Za aktywną pracę wszyscy otrzymali dyplomy i słodycze. Takie przedsięwzięcia uczą oraz zachęcają dzieci chronić żywą przyrodę.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz

Od 25 kwietnia nasze gimnazjum uczestniczy w programach „Mleko dla dzieci” i „Owoce dla szkół” . Program „Mleko dla dzieci” na Litwie działa od 2004 roku. Jego celem jest polepszać odżywianie się dzieci i młodzieży, zachęcać do spożywania produktów mlecznych. Program „Owoce dla szkół” stwarza warunki młodym konsumentom do spożywania owoców i warzyw w kręgu rówieśników. W ten sposób zwiększy się ilość zjadanych owoców i warzyw nie tylko w chwili obecnej, ale i w przyszłości, uczniowie poznają dodatnie znaczenie owoców i warzyw dla zdrowia człowieka, wykształcą nawyki zdrowego odżywiania, przez co zmniejszy się ryzyko występowania nadwagi u dzieci. Program jest stosowany na Litwie od 2009/2010 roku szkolnego. Uczniowie w wieku przedszkolnym, doszkolnym oraz klas 1-4  produkty otrzymają bezpłatnie.

Zastępca dyrektora do spraw nauczania pozalekcyjnego Gitana Szablińska

MAMA – tak bliskie nam słowo. Nie ma i nie będzie bliższej osoby, czulszych rąk, cieplejszego spojrzenia jak naszej mamy. 3 maja w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyło się jedno z najpiękniejszych wiosennych świąt – Święto Matki. Na uroczysty koncert przybyło liczne grono kochanych mam. Jako pierwsi wystąpienie rozpoczęli najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, wręczyli mamom własnoręcznie wykonane upominki, dziękowali za miłość, troskę i poświęcenie. Następnie wystąpili uczniowie klas starszych: poprzez inscenizacje, śpiew oraz taniec wyrazili swoje szczere uczucia i myśli. Wspaniały koncert sprawił wiele radości wszystkim mamom.