March 2016
« Feb   Apr »

Archyvas 2016 March

16 marca 2016 roku w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie grupy metodycznej socjalnych pedagogów i psychologów rejonu solecznickiego. Funkcjonariuszka policji, starsza specjalistka Oddziału Prewencji  Rasa Baczanskiene opowiedziała o specyfice swojej pracy, przedstawiła możliwości i formy współpracy z socjalnymi pedagogami. Pedagodzy analizowali różne kierunki działalności prewencyjnej i dzielili się swoim doświadczeniem.

Przewodnicząca grupy metodycznej socjalnych pedagogów i psychologów rejonu solecznickiego Gitana Szablińska.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz w Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach zorganizowała konkurs „Czytam litewską bajkę”. Uczestnicy konkursu, uczniowie klasy 1-4, narysowali ilustracje do litewskich bajek i pięknie przepisali fragmenty tekstu. Najlepsze prace wysłano do Progimnazjum im. S. Daukantasa w Wilnie. Uczniowie otrzymali dyplomy.
Dziękuję wszystkim uczestnikom oraz życzę dużo energii i entuzjazmu w następnych konkursach.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz

W poniedziałek, 14 marca, w naszym gimnazjum w pracowni biologii odbył się konkurs z okazji Dnia Ziemi, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 8, II G i III G. Konkurs przyszykowała oraz zorganizowała nauczycielka biologii Teresa Bogdiun. Najpierw uczniowie podzielili się na 5 grup, wybrali kapitanów, narysowali logotypy, wymyślili nazwę oraz hasło swojej drużyny. Następnie wykonali zadania, test, oglądali film oraz uczestniczyli w dyskusji, pogłębili swoją wiedzę z ekologii. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

Starsza nauczycielka biologii Teresa Bogdiun

W dniu 10 marca w naszym gimnazjum odbyło się wiele imprez, których celem było wesoło i pożytecznie uczcić 26-ą rocznicę Odrodzenia Niepodległości Litwy. Od samego rana wszyscy uczniowie uczestniczyli w akcji „Tworzymy najdłuższą trójbarwną flagę…”, podczas której z wielkim zapałem na korytarzu kleili flagę z własnoręcznie namalowanych kartek. Dużo radości sprawił flashmob. Uczniowie i nauczuciele w sali zatańczyli wesołą polkę. Program urozmaiciły konkursy wiedzy z historii: dla uczniów klasy III i IV G konkurs „Oni tworzyli historię niepodległej Litwy”, dla klasy 5, 6 i 7 – „Znawcy historii Litwy” oraz  konkurs „Ósmacy to siła”.

Starsza nauczycielka historii Zyta Jurgielewicz

Wiosna do naszego gimnazjum przywędrowała razem z Jarmarkiem Kaziukowym. W piątek, 4 marca, w gimnazjum pachniały ciasta i pierniki, a sprzedający zachęcali do kupowania przysmaków. Podczas święta panowała niezwykła atmosfera.  Uczestnicząc w przedsięwzięciu, uczniowie nie tylko rozwijali swoje umiejętności twórcze, ale też uczyli się podstaw przedsiębiorczości, obcowania i współpracy. Jednym z podstawowych zadań było również wciągnięcie do działalności gimnazjum rodziców, zachęcenie ich do spędzania więcej czasu ze swoimi dziećmi dzięki wykonywaniu robótek, pieczeniu ciast i pierników.

Jarmark Kaziukowy odbył się w naszym gimnazjum już po raz czwarty. Za każdym razem staramy się święto urozmaicić oraz udoskonalić. W tym roku uczniowie klas początkowych razem z rodzicami uczestniczyli w zabawach sportowych.

Zastępca dyrektora do spraw nauczania pozalekcyjnego Gitana Szablińska

3 marca 2016 roku nauczycielka historii Zyta Jurgielewicz i nauczycielka TI Jolanta Iwanowska zorganizowały wycieczkę poznawczą do Wilna „Kultura renesansu WKL”. Uczniowie klasy 8-11 zwiedzili Pałac Władców WKL, poznali architekturę i sztukę epoki renesansu, historię Litwy, sylwetki Bony Sforzy, Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Poznali również problemy, z jakimi spotkali się historycy i architekci podczas budowy pałacu. Na podstawie zdobytej wiedzy oraz wrażeń uczniowie na lekcji technologii informacyjnych przygotują prezentacje o kulturze renesansu.

Starsza nauczycielka historii Zyta Jurgielewicz i starsza nauczycielka TI Jolanta Iwanowska

Uczniowie klas początkowych naszego gimnazjum uczestniczyli w konkursie „Olympis 2016”. Podstawowym celem tego konkursy jest zachęcić uczniów  zdobywać wiedzę z różnych przedmiotów i zwiększać ich motywację. Uczniowie wypróbowali swoje siły z matematyki, języka litewskiego i angielskiego, biologii, technologii informacyjnych. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i medale. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz

W piątek, 26 lutego, w gimnazjum odbyła się lekcja dla uczniów klas starszych o sposobach radzenia ze stresem. Uczniowie poznali pojęcie stresu, biologiczne, psychologiczne i fizjologiczne czynniki wywołujące stres, sposoby radzenia z nim oraz z myślami, sposoby motywacji, wzór na szczęście. Uczniowie aktywnie wykonywali zadania praktyczne oraz uczestniczyli w dyskusjach.

Starszy pedagog socjalny Gitana Szablińska

W dniu 26 lutego uczniowie klasy 8 i II G uczestniczyli w konkursie „Kangury Języków 2016”, sprawdzili swoją wiedzę z języka niemieckiego i rosyjskiego. Wyniki zostaną ogłoszone w maju. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia!

Nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska