February 2016
« Jan   Mar »

Archyvas 2016 February

Obecnie, kiedy zmniejsza się ilość dzieci piszących ładnie i poprawnie, coraz częściej są organizowane konkursy kaligrafii. W jednym z takich konkursów uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum.  Uczniowie starali się jak najładniej przepisać tekst. Cieszymy się, że swoje siły wypróbowali też nauczyciele. Najlepsze prace zostaną wysłane na konkurs „Piszemy 2016“ (lit. „Rašom 2016“).
W przyszłości będziemy dużo uwagi poświęcać rozwijaniu umiejętności kaligraficznych uczniów, wypracowywaniu ich charakteru pisma.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz

Jak co roku w naszym gimnazjum uczczono Święto 16 lutego. Uroczysty koncert odbył się w piątek, 12 lutego. Święto Niepodległości Litwy to jest dzień, w którym wracamy do przeszłości, uczymy się szacunku dla pamięci narodowej, poznajemy wartość wolności. Zrozumieć sens tego dnia jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia.

Starsza nauczycielka języka litewskiego Milda Brakauskiene

9 lutego w wielu krajach na świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. W Europie po raz pierwszy ten dzień uczczono w 2004 roku. Jego celem jest zachęcanie do bezpiecznego korzystania z internetu, do ochrony dzieci przed niebezpiecznym zachowaniem oraz nieprawną zawartością internetu. Tegorocznym hasłem jest: „Lepszy internet zależy od Ciebie!” Aby uczcić ten dzień, w naszym gimnazjum odbyły się lekcje, podczas których uczniowie uczyli się bezpiecznego zachowania w internecie, uczestniczyli w konkursach, wykonali zadania oraz test „Czy jesteś bezpieczby w internecie?” Uczniowie klasy 5-9 wykonali plakat „Upiększ drzwi w klasie” – drzwi do lepszego internetu. Odbył się też konkurs „Bezpieczny internet” dla uczniów klasy 5-12. Uczniowie nie tylko odpowiadali na pytania, ale także szukali odpowiedzi w Internecie, uczestniczyli podczas lekcji wirtualnej „Magiczna podróż w internecie”. Uczniowie chętnie wykonywali wszystkie zadania, dużo się dowiedzieli.

Starsza nauczycielka TI Jolanta Iwanowskaja

W dniu 5 lutego po sześciu latach w naszym gimnazjum odbyło się kolejne spotkanie absolwentów. Wszyscy pogrążyli się we wspomnieniach. „Tyle lat minęło, a wydaje się, było tak niedawno…”  – mówili absolwenci oraz nauczyciele. Po świątecznym koncercie goście zwiedzili gimnazjum, które bardzo się zmieniło. Miło było wejść do klasy, usiąść do swojej ławki, znowu poczuć się uczniem, spotkać się z przyjaciółmi i wychowawczynią, nauczycielami. Podczas spotkania absolwenci nie tylko dzielili się swoimi wspomnieniami, ale dowiedzieli się również, jak się ułożyło życie przyjaciół.

Absolwentki gimnazjum Brygita Winckiewicz i Gitana Sablińska

W dniu 4 lutego maturzyści gimnazjum zwiedzili międzynarodową wystawę możliwości zdobywania wiedzy i wykształcenia „STUDIA 2016“. Uczniowie dowiedzieli się o możliwościach studiowania na Litwie i za granicą, o najbardziej potrzebnych zawodach, o możliwościach kariery i przedsiębiorczości. Podczas wystawy uczniowie zwiedzili stoiska różnych uczelni na Litwie – uniwersytetów, kolegiów i szkół zawodowych. Gimnaziści skorzystali z konsultacji, gdzie i co można studiować, uczyli się samodzielnego i odpowiedzialnego planowania swojej przyszłości zawodowej.

Konsultantka do spraw kształcenia zawodowego Gitana Szablińska

Każdy człowiek w swoim życiu przekracza różne etapy. Jednym z nich jest studniówka. Dla maturzystów jest to szczególny okres, gdyż do egzaminów zostało tylko sto dni, a więc wkrótce skończy się też nauka w gimnazjum, rozpocznie się kolejny etap – życie dorosłe.
Studniówka – jedno z najpiękniejszych uroczystości  naszego gimnazjum – odbyła się 30 stycznia. Tradycyjnie święto dwunastacy rozpoczęli polonezem, następnie głos zabrali goście, a jedenastacy przedstawili świąteczny program. Jednak wszystko przemija, kończy się święto, a życie toczy się dalej. Tak jest z tym czasem – wszyscy na coś czekamy (często z obawą, albo z wielką niecierpliwością), a po chwili zauważamy, że nowe wydarzenia naszego życia już zamieniły poprzednie.

Wychowawczyni klasy IV G Gitana Szablińska