February 2016
« Jan   Mar »

Archyvas 2016 February 16

Jak co roku w naszym gimnazjum uczczono Święto 16 lutego. Uroczysty koncert odbył się w piątek, 12 lutego. Święto Niepodległości Litwy to jest dzień, w którym wracamy do przeszłości, uczymy się szacunku dla pamięci narodowej, poznajemy wartość wolności. Zrozumieć sens tego dnia jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia.

Starsza nauczycielka języka litewskiego Milda Brakauskiene

9 lutego w wielu krajach na świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. W Europie po raz pierwszy ten dzień uczczono w 2004 roku. Jego celem jest zachęcanie do bezpiecznego korzystania z internetu, do ochrony dzieci przed niebezpiecznym zachowaniem oraz nieprawną zawartością internetu. Tegorocznym hasłem jest: „Lepszy internet zależy od Ciebie!” Aby uczcić ten dzień, w naszym gimnazjum odbyły się lekcje, podczas których uczniowie uczyli się bezpiecznego zachowania w internecie, uczestniczyli w konkursach, wykonali zadania oraz test „Czy jesteś bezpieczby w internecie?” Uczniowie klasy 5-9 wykonali plakat „Upiększ drzwi w klasie” – drzwi do lepszego internetu. Odbył się też konkurs „Bezpieczny internet” dla uczniów klasy 5-12. Uczniowie nie tylko odpowiadali na pytania, ale także szukali odpowiedzi w Internecie, uczestniczyli podczas lekcji wirtualnej „Magiczna podróż w internecie”. Uczniowie chętnie wykonywali wszystkie zadania, dużo się dowiedzieli.

Starsza nauczycielka TI Jolanta Iwanowskaja

W dniu 5 lutego po sześciu latach w naszym gimnazjum odbyło się kolejne spotkanie absolwentów. Wszyscy pogrążyli się we wspomnieniach. „Tyle lat minęło, a wydaje się, było tak niedawno…”  – mówili absolwenci oraz nauczyciele. Po świątecznym koncercie goście zwiedzili gimnazjum, które bardzo się zmieniło. Miło było wejść do klasy, usiąść do swojej ławki, znowu poczuć się uczniem, spotkać się z przyjaciółmi i wychowawczynią, nauczycielami. Podczas spotkania absolwenci nie tylko dzielili się swoimi wspomnieniami, ale dowiedzieli się również, jak się ułożyło życie przyjaciół.

Absolwentki gimnazjum Brygita Winckiewicz i Gitana Sablińska

W dniu 4 lutego maturzyści gimnazjum zwiedzili międzynarodową wystawę możliwości zdobywania wiedzy i wykształcenia „STUDIA 2016“. Uczniowie dowiedzieli się o możliwościach studiowania na Litwie i za granicą, o najbardziej potrzebnych zawodach, o możliwościach kariery i przedsiębiorczości. Podczas wystawy uczniowie zwiedzili stoiska różnych uczelni na Litwie – uniwersytetów, kolegiów i szkół zawodowych. Gimnaziści skorzystali z konsultacji, gdzie i co można studiować, uczyli się samodzielnego i odpowiedzialnego planowania swojej przyszłości zawodowej.

Konsultantka do spraw kształcenia zawodowego Gitana Szablińska

Każdy człowiek w swoim życiu przekracza różne etapy. Jednym z nich jest studniówka. Dla maturzystów jest to szczególny okres, gdyż do egzaminów zostało tylko sto dni, a więc wkrótce skończy się też nauka w gimnazjum, rozpocznie się kolejny etap – życie dorosłe.
Studniówka – jedno z najpiękniejszych uroczystości  naszego gimnazjum – odbyła się 30 stycznia. Tradycyjnie święto dwunastacy rozpoczęli polonezem, następnie głos zabrali goście, a jedenastacy przedstawili świąteczny program. Jednak wszystko przemija, kończy się święto, a życie toczy się dalej. Tak jest z tym czasem – wszyscy na coś czekamy (często z obawą, albo z wielką niecierpliwością), a po chwili zauważamy, że nowe wydarzenia naszego życia już zamieniły poprzednie.

Wychowawczyni klasy IV G Gitana Szablińska