March 2015
« Feb   Apr »

Archyvas 2015 March 4

Nie wszyscy ludzie mają możliwość wyjazdu do innych krajów, aby podzielić się Dobrą Nowiną. Uczniowie klasy 1-4 spróbowali zostać misjonarzami w szkole i przyszykowali święto „Śpiewaj i tańcz ziemio cała dla Jezusa”. Dzieci same upiększyły choinkę, narysowały stół wigilijny, zapakowały prezenty, śpiewały kolędy, układały i rozwiązywały krzyżówki o tematyce świątecznej, uczestniczyły w zabawach i konkursach. Podstawowym celem uroczystości było przypomnienie uczniom o świątecznych tradycjach i obyczajach, które zostały podczas imprezy połączone z elementami kultury współczesnej.

Uczniowie klasy 1 coraz lepiej sobie radzą w środowisku szkolnym, ponieważ razem z nauczycielką Renatą Polakową ciągle zwiedzają i poznają nowe miejsca. Bardzo często lekcje odbywają się nie w klasie, ale poza szkołą. Ostatnio taka nietradycyjna lekcja odbyła się na poczcie w Koleśnikach, gdzie uczniowie poznali zawód pracownika poczty i listonosza.  Kierowniczka poczty Walentyna Junda wyjaśniła dzieciom, co to jest list, paczka, jak piszemy adres. Podczas lekcji na poczcie uczniowie uczyli się zasad zachowania się w miejscach powszechnych. Była to też wspaniała okazja wysłać list do Świętego Mikołaja.

5 grudnia 2004 roku w naszej szkole odbyło się wspaniałe święto – chrzest pierwszoklasistów. Uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki od rodziców. Uroczysty koncert dla pierwszoklasistów przyszykowała klasa 2, 3 i 4. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka.

2 grudnia z okazji  120-ej rocznicy urodzin polskiego poety odbył się koncert pt. „Poezja Juliana Tuwima”. Uczniowie klas 5-10 pod kierownictwem nauczycielki języka polskiego Teresy Bogdziun przyszykowali inscenizacje wierszy „Spóźniony słowik”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Okulary”, „Rzepka”, „Lokomotywa”, przedstawili biografię i twórczość poety, deklamowali wiersze. Julian Tuwim pisał nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. Cieszymy się, że na naszą uroczystość zgromadziło się dużo widzów i mamy nadzieję, że wrażenia z koncertu zostaną długo w ich pamięci.

2 grudnia w szkole obchodzono Światowy Dzień AIDS. W ten dzień nauczyciele i uczniowie przypięli do ubrania czerwoną wstążkę – symbol solidarności z ludźmi zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. Osoby, które założyły czerwoną wstążkę, nie są obojętne na problemy HIV/AIDS.
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w „AIDS burzy mózgu”, gdzie mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas dyskusji i odpowiadania na pytania. Uczestnikom wręczono dyplomy. Mamy nadzieję, że uczniowie nie tylko sprawdzili swoją wiedzę, lecz również zdobyli dużo nowej i pożytecznej informacji.

W sobotę, 22 listopada, w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Landwarowie odbył się XII Festiwal Pieśni Dziecięcej i Młodzieżowej „Cecyliada 2014”. W tym roku w festiwalu brało udział 10 chórów. Uczestniczył również chór „Aidija” ze Szkoły Średniej im L. Narbutta w Koleśnikach pod kierownictwem nauczycielki muzyki Bożeny Czenko. Wszystkich gości oraz uczestników festiwalu przywitał proboszcz parafii w Landwarowie ks. Gintaras Petronis.
Podczas święta nie zabrakło nowych znajomości, wspaniałego humoru, jak też serdecznych uśmiechów i gorących oklasków.

Każdy chór zaśpiewał dwie piosenki. Nasz chór wykonał: „Jezus mym przyjacielem” oraz „Hava Nagila”.  Prezes Parafialnego Klubu Sportowo – Rekreacyjnego „Pax” oraz ks. proboszcz Gintaras Petronis wręczyli wszystkim uczestnikom Cecyliady statuetki, dyplomy, upominki, słodycze oraz inne nagrody. Tradycyjnie na zakończenie festiwalu zaśpiewano piosenkę „Pan, kiedy stanął nad brzegiem”.

21 listopada uczniowie klasy 6 i 8 ze swoimi wychowawczyniami Bożeną Michniewicz i Zytą Jurgielewicz udali się na wycieczkę do Wilna. W Muzeum Techniki i Transportu Wojennego uczniowie obejrzeli ponad 100 okazów techniki Wojska Litewskiego od roku 1990 do lat współczesnych. Podczas wycieczki uczniowie poznali historię Wojska Litewskiego, amunicję, strukturę. Mogli oni nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć, „wypróbować” technikę.

13 listopada w naszej szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Witania się. Od samego rana w dobry nastrój całą społeczność szkoły wprowadził plakat z zapisanymi w różnych językach słowami witania się. Podczas zajęcia uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jak powstał ten dzień, jakie są tradycje witania się w innych krajach. Uczniowie witali się ze sobą na różne sposoby, pisali słowa powitania swoim przyjaciołom.