April 2015
« Mar   May »

Archyvas 2015 April

Świętowanie Dnia Ziemi jest piękną tradycją w naszej szkole. Z tej okazji nauczycielka biologii Teresa Bogdziun zorganizowała różne przedsięwzięcia: konkurs i wystawę rysunków „Tajemnice przyrody”, konkurs na najładniej udekorowane okno „Wiosna wita nas”. W konkursie rysunków zwyciężyli G. Lenkewiczius, J. Jachimowicz, S. Matuiza, N. Jasowicz i S. Maszkiewicz. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Najładniej okno upiększyli uczniowie klasy drugiej, szóstej i dziesiątej. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodycze, w konkursie uczestniczące klasy otrzymały nagrody. Uczniowie klasy 7 i 10 razem z nauczycielem technologii W. Borsakiem sporządzili szpakówki, które zawiesili na drzewach rosnących obok szkoły.

W marcu rozpoczęły się zawody siatkówki organizowane przez Klub Sportowy „Polonia”. Nasza dziewczęca drużyna trafiła do finału. Spotkanie finałowe odbędzie się 15 marca 2015 roku w Awiżeniach.

19 marca w szkole odbył się „Kangur 2015” z matematyki. Swoją wiedzę sprawdzili i dążyli do zwycięstwa 13 uczniów klasy 2-7. Za udział w konkursie każdy uczeń otrzymał podziękowanie. Życzymy im powodzenia.

Uczniowie klasy 6 i 7 zwiedzili Park Dynozaurów niedaleko Wilna, wesoło i pożytecznie spędzili czas, poznali epokę mezozoiczną. Wielkie wrażenie wywarły na nich naturalnej wielkości modele dynozaurów. Wycieczka zachęciła uczniów do poznawania przeszłości Ziemi, pogłębiania wiedzy z historii i geologii.

18 marca w sali Komisariatu Policji Rejonu Solecznickiego odbył się drugi etap konkursu wiedzy prawniczej „Temida”, w którym uczestniczyła drużyna z naszej szkoły.

Zadaniem konkursu jest kształtować odpowiedzialność, świadomość prawną uczniów, uczyć odpowiednio reagować na ujemne czynniki środowiska. Zawodnicy rozpoczęli konkurs od prezentacji swojej drużyny, a następnie rozwiązali test i sprawdzili swoją wiedzę w dziedzinie prawa. Na zakończenie konkursu wszystkim drużynom wręczono nagrody, a każdemu uczestnikowi – podziękowanie Wydziału Oświaty i Sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego.

12 marca z okazji 25-lecia Odzyskania Niepodległości Litwy odbyła się lekcja integrowana z matematyki i wychowania fizycznego.

9 i 10 marca społeczność naszej szkoły uczciła 25. rocznicę Odzyskania Niepodległości Litwy. 9 marca uczniowie klasy 5-7 uczestniczyli w wiktorynie „Co ja wiem o Litwie?”, a 10 marca uczniowie klasy 11-12 uczestniczyli w narodowym konkursie „Znawca historii Litwy”. Od samego wtorkowego rana w szkole rozpoczęto akcję, aby uczcić święto 11 marca. Podczas pierwszej lekcji wszyscy uczniowie z żółtych, zielonych i czerwonych kartek papieru kleili chorągiewki, uczennice klasy 9 ze sztandarem wędrowały od klasy do klasy i opowiadały o wydarzeniach 11 marca 1990 roku. Po trzeciej lekcji nauczyciele i uczniowie wyszli z chorągiewkami i balonami na szkolne podwórko, gdzie odbyła się akcja obywatelska „Żywy kwiat narodu”. Dzięki tym akcjom mogliśmy wyrazić naszą miłość do Ojczyzny.

26 lutego w naszej szkole odbyło się święto „Zimowe chwile”. Uczniowie klasy 1-4 uczestniczyli w zawodach unihokeja, ale zamiast kijów mieli miotły. Wszyscy uczestnicy podzielili się na 4 drużyny. Była to gra pełna emocji i energii. Każda drużyna miała swoich kibiców. Po podsumowaniu wyników okazało się, że pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy 3 i 4, drugie miejsce – klasa 1 i 2. Na zakończenie święta uczestnikom wręczono nagrody.

Nauczyciel wychowania fizycznego Jarosław Żyliński

23-24 lutego w szkole odbył się „Kangur 2015” z języka litewskiego. Swoją wiedzę sprawdziło 13 uczniów: 5 uczniów klasy 9 oraz 8 uczniów klasy 2-4.
23 lutego trzy uczennice klasy 6 uczestniczyły w narodowym konkursie z języka litewskiego „Švari kalba – švari galva“. Wyniki konkursu były bardzo dobre.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w Narodowym Konkursie Wincasa Kudirki „Rašom!“, celem którego jest kształtowanie umiejętności poprawnego, wyrazistego oraz estetycznego pisania. Prace będą oceniane w trzech kategoriach  wiekowych: uczniowie klasy 3-6, klasy 7-12 oraz dorośli. Zwycięzcami konkursu zostaną mieszkańcy Litwy o najładniejszym, niepowtarzalnym charakterze pisma.

Koordynatorem konkursów z języka litewskiego w szkole jest nauczycielka B. Winckiewicz.

14 lutego odbyło się tradycyjne, długo oczekiwane święto dwunastoklasistów – studniówka. Uroczystość rozpoczęto pięknym polonezem w wykonaniu uczniów klasy 12, po którym nastąpiła artystyczna część święta oraz wesoła zabawa. Jednak wszystko co dobre, szybko mija. Teraz naszych uczniów czeka pilna i intensywna praca. Z całego serca życzymy im wytrwałości, powodzenia na egzaminach oraz szczęścia na dalszej drodze życiowej.