February 2015
« Jan   Mar »

Archyvas 2015 February

13 listopada cała społeczność szkoły uczciła Dzień Tolerancji. Do obchodów tego święta uczniowie musieli przyszykować się wcześniej. Podczas lekcji wychowawczych zebrali materiał, który odzwierciedlał różne formy (nie) tolerancji. Jedni uczniowie rysowali, szukali informacji, inni – układali opowiadania, opisywali wspomnienia. Zebrany materiał został wykorzystany do utworzenia wspólnej „Książki Toletancji“, którą w sali aktowej uczniowie przedstawili całej społeczności szkolnej.

11 listopada w Szkole Średniej im. L. Narbutta w Koleśnikach obdyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości Polski. Uczniowie uczcili pamięć poległych żołnierzy, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na ich grobach w Dubiczach. Tu spoczywają żołnierze VI Brygady Wileńskiej, którzy polegli 7 października 1944 roku. Uczniowie również zwiedzili w Dubiczach grób oraz pomnik poległego w 1863 roku przywódcy powstania styczniowego, Patrona naszej szkoły, Ludwika Narbutta. Uczniowie poznali historię powstania styczniowego oraz minutą ciszy uczcili pamięć poległych.
W szkole odbył się uroczysty koncert, który przyszykowała wraz z uczniami nauczycielka historii Zyta Jurgielewicz. Podczas koncertu brzmiały pieśni patriotyczne oraz wiersze. Była to swoista lekcja historii i patriotyzmu, dzięki której wszyscy zebrani na sali przypomnieli najważniejsze daty z dziejów Polski.

31 października 2014 roku uczniowie klasy 5 i 6  mieli okazję udać się w interaktywną podróż edukacyjną do „Świata Muzyki”. Tu uczniowie poznali nowe, ciekawe wynalazki muzyczne, słuchali utworów Vivaldiego, dowiedzieli się, jak kompozytorzy przekazują różne dźwięki przyrody. Dzieci same tworzyły improwizacje muzyczne.  Czas minął szybko. Wracając do domu, uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami z przyjaciółmi.

Podczas podróży do „Świata Muzyki” uczniom towarzyszyła nauczycielka Bożena Czenko.

20 października w szkole odbyła się konferencja pt. „Podróż do krainy zdrowego odżywiania”, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Podczas konferencji mówiono o znaczeniu i zasadach zdrowego odżywiania, przyczynach i profilaktyce chorób, znaczeniu witamin, żywieniu w stołówce szkolnej. Uczniowie przyszykowali piramidę zdrowego odżywiania. Podczas konferencji została również przedstawiona działalność pozalekcyjna i projekty.

14 października uczniowie klasy 7, 9 i 10 wraz z nauczycielką biologii i nauczycielką języka litewskiego zwiedzili niezwykłe oraz malownicze okolice Dziewieniszek. Pracowniczka  Dziewieniskiego Historycznego Parku Regionalnego Aleksandra Jurgo pokazała obiekty historyczne, zabytki kultury, jak też pomniki przyrody, które znajdują się na terenie Parku: dąb grygiski, który liczy ponad 450 lat, kurhany z V-VI wieku, górę zamkową, stare domki we wsi Rymosze, ulicę brukowaną. Poznaliśmy ciekawą historię tych miejsc.
W muzeum etnograficznym w Dziewieniszkach obejrzeliśmy naczynia, narzędzia gospodarstwa domowego, pieniądze, lniane ręczniki, pościel, meble z XIX i początku XX wieku.
12 km na wschód od Dziewieniszek, tuż przy granicy z Białorusią, zwiedziliśmy mury klasztoru w Norwiliszkach. W XVI wieku norwiliski folwark należał do Wojciecha i Doroty Szorców, którzy swój majątek zapisali Zakonowi Franciszkanów Braci Mniejszych w Wilnie. Na początku XVII wieku stanął tu klasztor, mury którego oraz dzwonnica zachowały się do dzisiaj. W Norwiliszkach podeszliśmy do ogrodzenia granicznego Litwy i Białorusi.
Wycieczkę zorganizowała nauczycielka biologii Teresa Bogdziun. Kieruje ona pracą uczniów, którzy piszą projekt „Pomniki przyrody rejonu solecznickiego”. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko poznali historię, kulturę oraz zabytki przyrody Parku, zebrali również dużo materiału do projektu, zrobili mnóstwo zdjęć. Prezentacja projektu odbędzie się w grudniu. Zachęcamy też innych uczniów poznawać swoje strony ojczyste.