October 2016
« Sep   Nov »

Archyvas 2016 October 30

Od wtorku, 18 października, w gimnazjum rozpoczęła się realizacja programu prewencyjnego „Gyvai“, który pomaga dzieciom rozwijać umiejętności potrzebne do prowadzenia zdrowego trybu życia bez nikotyny, alkoholu i narkotyków. W ciągu 12 lekcji uczniowie klasy 7 będą się uczyć obcować, myśleć krytycznie i twórczo, bronić swoje zdanie, rozpoznawać negatywny wpływ rówieśników. Dowiedzą się, jaką szkodę wyrządza nikotyna, alkohol i narkotyki. W programie uczestniczą również rodzice siódmoklasistów. Zostaną zaproszeni na trzy praktyczne seminary, których podstawowym celem jest przekazać rodzicom wiedzę, jak ochronić dzieci przed stosowaniem substancji odurzających w okresie dorastania.

Koordynator programu „Gyvai“ w gimnazjum Gitana Szablinska

Co roku jesienią uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w Konkursie Recytatorskim im. A. Mickiewicza „Kresy“. 17 października 2016 roku odbył się etap szkolny konkursu, w którym wzięło udział 15 uczniów: Emila Ajdukonite (klasa 4), Monika Stakucewicziute, Remigiusz Wersocki, Monika Rutkowska, Wiktoria Jundo (klasa 5), Dominika Narkiewicz, Lukasz Lenkiewicz i Daniel Ajdukonis (klasa 7), Ewelina  Milewska, Olga Kondratczik, Kamila Jachimowicz (klasa 8) oraz gimnazistki: Ernesta Matujzo, Adriana Lilia Sankowska, Ineta Kubielewicziute i Donata Balciukiewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Zwycięzcami konkursu zostali: Remigiusz Wersocki (nauczycielka Bożena Michniewicz), Dominika Narkiewicz (nauczycielka Teresa Bogdiun) i Ernesta Matujzo (nauczycielka Zyta Jurgielewicz). Najlepsi wykonawcy będą reprezentowali nasze gimnazjum na rejonowym etapie konkursu „Kresy 2016“. Życzymy im powodzenia.

Starsza nauczycielka języka polskiego Teresa Bogdiun

W szkole nie tylko się uczymy, dbamy o nasze tradycje, ale też wesoło, pomysłowo i w sposób niezwykły urządzamy imprezy. 14 października br. uczniowie klas początkowych i grupy przygotowawczej zorganizowali imprezę pt. „Jesienne zabawy“. Uczniowie już wcześniej się przyszykowali: nauczyli się piosenek, wierszy, zebrali informację o tematyce jesiennej, rysowali rysunki, wykonywali prace z surowca przyrodniczego. Podczas imprezy dzieci bawiły się, śpiewały, zgadywały zagadki, odpowiadały na pytania, pracowały w grupach i stworzyły plakaty pt. „Królowa jesieni“, uczestniczyły w zawodach sportowych. Podczas wykonywania zadań uczniowie uczyli się grzecznego zachowania oraz poznali zasady zdrowego odżywiania. W końcu imprezy dzieci ułożyły z liści słowo „Jesień“, były dumne z pięknych swoich prac twórczych oraz cieszyły się z wesoło spędzonego dnia.

Starszy nauczyciel nauczania początkowego Renata Polakowa

Dzień 5 października był dniem szczególnym dla nauczycieli naszego gimnazjum. Uczniowie przyszykowali świąteczny koncert, dyrektor szkoły Juliana Markiel złożyła wszyskim pedagogom życzenia z okazji ich święta, jak też przeczytała życzenia minister oświaty i nauki Audronė Pitrėnienė. Po południu nauczyciele udali się do Wilna, gdzie uczestniczyli w przedsięwzięciach „Festynu nauczycieli“ zorganizowanego z okazji Dnia Nauczyciela przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej oraz Litewskie Centrum Dzieci i Młodzieży. Podczas festynu odbyła się konferencja pt. „Silna społeczność szkoły – dobra szkoła“ oraz różne zajęcia dla nauczycieli. Po konferencji pedagodzy naszego gimnazjum udali się do studia LRT, gdzie odbył się koncert znanych piosenkarzy litewskich oraz wręczenie nagrody im. Meilė Lukšienė.

Starszy nauczyciel TI Jolanta Iwanowska