October 2016
« Sep   Nov »

Archyvas 2016 October 2

Rok 2016 jest ogłoszony Rokiem Chrztu Polski, ponieważ przed 1050 laty 14 kwietnia 966 roku władca Polski Mieszko I przyjął chrzest. Data ta jest również uważana za początek państwa polskiego.

19 września 2016 roku w Centrum Kultury w Solecznikach uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli podczas otwarcia wystawy „Chrzest 966. U źródeł Polski” oraz obejrzeli film „Krzyż i korona”. Fabularyzowany film dokumentalny o początkach państwa polskiego w reżyserii Zdzisława Cozaca został skomponowany z komputerowych animacji, które pozwalały na odtworzenie średniowiecznej rzeczywistości, rekonstrukcję piastowskich grodów, bitew i życia codziennego świty Mieszka I. W filmie opinie historyków przeplatały się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę przygotowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Starszy nauczyciel języka polskiego Teresa Bogdiun i nauczyciel metodyk historii Zyta Jurgielewicz

1 września obchodzimy początek roku szkolnego. Pierwszoklasiści po raz pierwszy przestąpili próg naszego gimnazjum, inni uczniowie natomiast po wakacjach spotkali tu ponownie swoich przyjaciół.

W szkole dzieci rosną, dojrzewają, zdobywają wiedzę, jak też uczą się obcowania, współpracy, wzajemnego szacunku. Dla nauki człowiek poświęca wielką część swego życia – dzieciństwo i młodość. Być może dlatego 1 września jest dla uczniów, rodziców, nauczycieli prawdziwym świętem.

Po Mszy świętej w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koleśnikach na placu szkolnym zgromadzili się rodzice, nauczyciele, uczniowie gimnazjum oraz goście: starszy specjalista wydziału gospodarki komunalnej samorządu rejonu solecznickiego Romuald Grabsztunowicz, starosta gminy Koleśniki Danuta Wilbik oraz nauczyciele seniorzy. Zaśpiewano Hymn Republiki Litewskiej. Tymczasowo pełniąca obowiązki dyrektora Juliana Markiel ogłosiła rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczysty Apel wzruszył serce każdego, cieszył kolorowymi kwiatami i przypomniał, że rozpoczyna się poważna praca. Niech te uczucia towarzyszą nam podczas podróży do krainy wiedzy, niech środowisko gimnazjum będzie przyjazne zarówno pierwszoklasistom, jak i dwunastakom.

Zastępca dyrektora do spraw nauczania pozalekcyjnego Gitana Szablinska

16 lipca po uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny abiturienci, rodzice, nauczyciele oraz goście zgromadzili się w sali Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach, gdzie odbyło się wręczenie świadectw dojrzałości. Wszystkim abiturientom 58 promocji życzymy powodzenia na dalszej drodze życiowej i pragniemy przypomnieć słowa Matki Teresy z Kalkuty:

„Miej czas na myślenie – to źródło potęgi.
Miej czas na zabawę – to tajemnica młodości.
Miej czas na naukę – to podstawa mądrości.
Miej czas dla bliźniego – to gwarancja szczęścia.
Miej czas na miłość – to kwiat duszy.
Miej czas na marzenia – to skrzydła do nieba.
Miej czas na uśmiech – to muzyka duszy.
Miej czas na planowanie – wtedy wystarczy Ci czasu na pozostałe siedem spraw…”
Bądźcie szczęśliwi!

Wychowawczyni klasy IV G Gitana Szablinska