January 2016
« Dec   Feb »

Archyvas 2016 January 7

Święta Bożego Narodzenia – to czas, który spędzamy w kręgu bliskich nam osób. 23 grudnia do  naszego gimnazjum przybyli liczni szanowni goście: ksiądz proboszcz Anatol Markowski, członkowie Rady Samorządu Rejonu Solecznickiego, starosta gminy Koleśniki, jak też uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy gimnazjum, aby wspólnie spędzić to zimowe popołudnie, złożyć życzenia i łamać się opłatkiem. Uczniowie i nauczyciele przyszykowali współczesne przedstawienie oraz kolędy, które wszystkich wzruszyły i skłoniły do głębokich refleksji.

Starsza pedagog socjalny Gitana Szablinskaja

W grudniu w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyła się wystawa i konkurs „Noworoczna choinka”. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursie, stworzyli niepowtarzalne drzewka z materiału, drewna, papieru i nawet cukierków. Ich dzieła zdobiły nasze gimnazjum.
W konkursie w pierwszej grupie wiekowej (klasa 2-4) I miejsce zdobyły Stakucewicziute Monika (kl. 4) i Rutkowskite Monika (kl. 4), II miejsce – Junda Dajana (kl. 4) i Junda Lukrecja (kl. 2), III miejsce – Markiel Patrycja (kl. 3) i Aidukonite Emilia (kl. 3).
W drugiej grupie wiekowej (klasa 5-7) I miejsce zdobyli Lenkiewiczius Łukasz (kl. 6) i Jachimowicz Kamila (kl. 7), II miejsce – Lenkiewiczius Gabrielius (kl. 6) i Leonowicz Beata (kl. 6), III miejsce – Narkiewicz Dominika (kl. 6) i Matusewicz Ernest (kl. 5).
W trzeciej grupie wiekowej (klasa 8-IV G) I miejsce zdobył Sebastian Krasowski (kl. II G), II miejsce – Kiastas Neimo (kl. II G), III miejsce – Neringa Jasowicz (kl. I G). Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Nauczyciele technologii Edmund Uczkuronis ir Galina Borsak

Między matematyką i Bożym Narodzeniem możemy znaleźć wiele wspólnego: choinki są podobne do trójkątów, prezenty mają kształt sześcianów, pieniądze to są liczby, zabawki na choince – kule, kwadraty, trójkąty i inne figury geometryczne.
W dniu 18 grudnia nauczycielka matematyki Julia Aidukoniene i uczennice klasy II G zaprosiły uczniów klas początkowych na zabawę „Matematyczne Boże Narodzenie”.  Podstawowym zadaniem przedsięwzięcia było pogłębienie wiedzy uczniów z matematyki  i poznanie tradycji świąt Bożego Narodzenia. Każdą klasę reprezentowali czterej „matematycy”. Uczniowie pracowali w grupach, pokonali labirynt, dokończyli symetryczny rysunek jelenia, pokolorowali matematyczną choinkę, szukali łączności między figurami geometrycznymi i przedmiotami związanymi z Wigilią i Bożym Narodzeniem, odpowiadali na pytania, kapitanki drużyn (uczennice klasy II G) układały matematyczne wiersze o świętach. Zadania matematyczne były bardzo ciekawe. Panowała ciepła, świąteczna atmosfera. Szczególnie wiele radości uczniom sprawiły słodkie prezenty.

Starsza nauczycielka matematyki Julia Aidukoniene

Nauczycielka języka litewskiego B. Winckiewicz w Gimnazjum im L. Narbutta w Koleśnikach zorganizowała konkurs z okazji obchodów roku regionów etnograficznych Litwy. Uczniowie musieli znaleźć, przeczytać legendy, opowiadania, przypowieści naszego kraju i wykonać do nich ilustrację. Pierwszą grupę wiekową stanowili uczniowie klasy 1-4, drugą – pozostali uczestnicy konkursu. Członkowie jury wybrali najładniejsze prace, które powędrowały do Grygiskiej Szkoły Podstawowej na wystawę-konkurs „Legendy, opowiadania i przypowieści naszego kraju”. Uczniowie i nauczycielka otrzymali podziękowania za krzewienie dziedzictwa kulturowego swego kraju.

Nauczycielka języka litewskiego B. Winckiewicz

W dniu 18 grudnia uczniowie klasy 1 naszego gimnazjum realizowali i przedstawili projekt „W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia”. Podstawowym zadaniem projektu było zachęcić uczniów, rodziców i nauczycieli do współpracy, rozwijać umiejętności oraz zdolności uczniów, zapoznać z tradycjami i obyczajami Adwentu oraz Bożego Narodzenia. Uczestnicy przedsięwzięcia starali się stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę, wspólnie przyszykowali świąteczne potrawy.

Starsza nauczycielka nauczania początkowego Irena Milun