January 2015
« Dec   Feb »

Archyvas 2015 January 25

10 października w pracowni języka polskiego odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Kresy 2014”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klasy 5-12: Dominika Narkiewicz, Gabriela Matujza, Małgorzata Kaziukiewicz, Ineta Kubielewicziute, Modest Narkiewicz, Neringa Jasowicz, Kamila Jusiewicz, Jordana Sinkiewicz, Wiktoria Matujza i Wiktoria Walukiewicziute. Zwycięzcami konkursu zostali: Dominika Narkiewicz (kl. 5), Modest Narkiewicz (kl. 7) i Jordana Sinkiewicz (kl. 10). 23 października uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w rejonowej eliminacji konkursu „Kresy 2014” w Solecznikach. Życzymy im powodzenia oraz zdobycia najlepszych miejsc.

10 października w Szkole Średniej im. L. Narbutta w Koleśnikach odbyło się nietradycyjne Święto Pieczonego Ziemniaka.

Prace na polu są już skończone, dlatego na imprezie nie zabrakło motywów zwyczajnego wiejskiego kopania ziemniaków. Uczniowie poznali także historię przywiezienia ziemniaka do Europy, jak też dania przyrządzonego z tego pysznego warzywa. Z zebranych kasztanów, liści, patyczków dzieci wykonały różne zabawki. Później odbyły się zawody i zabawy sportowe. Uczniowie walczyli również o tytuł „Superznawcy Ziemniaków”, wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali dyplomy i po jednym dużym ziemniaku, aby wiosną podzielili na mniejsze cząstki i posadzili w swoim ogrodzie. Wychowawczynie zostały mistrzyniami obierania ziemniaków. Było naprawdę wesoło, a najważniejsze – smacznie. Przy ognisku każdy mógł skosztować pieczonego ziemniaka oraz kiełbasek, jak też własnoręcznie przyrządzonych sałatek.

3 października w sali aktowej odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Nauczyciela. Wspaniałe święto swoim nauczycielom przyszykowali uczniowie, złożyli życzenia oraz wręczyli dyplomy i kwiaty. Po koncercie odbyły się wesołe gry i konkursy.  Tradycyjnie lekcje prowadzili uczniowie klasy 11 i 12. W ten dzień szkoła miała też nowego dyrektora.

Wszyscy nauczyciele są bardzo wdzięczni swoim uczniom za piękną uroczystość.

1 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły, których ciekawi praca policji, zwiedzili Komisariat Policji Rejonu Solecznickiego, zapoznali się ze specyfiką pracy, codziennością i niebezpieczeństwami, z którymi może się spotkać policjant. Uczniowie zwiedzili komendę, jak też obejrzeli samochód, w którym zamontowane urządzenia pomagają funkcjonariuszom w pracy. Mamy nadzieję, że ta wycieczka pomoże uczniom dokonać wyboru dalszej drogi zawodowej.

30 września w murach naszej szkoły gościła pracowniczka Głównego Komisariatu Policji Okręgu Wileńskiego Sonata Bagdonienė. Uczniom klas starszych opowiedziała o pracy policji, wymaganiach, możliwości robienia kariery w tym zawodzie, jak też warunkach wstąpienia do Litewskiej Szkoły Policyjnej w Wilnie albo na Wydział Bezpieczeństwa Powszechnego na Uniwersytecie M. Romera. Uczniom, którzy by chcieli zostać policjantami, było to bardzo pożyteczne spotkanie, ponieważ otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

We wrześniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali zasady bezpiecznego ruchu drogowego. Policjanci opowiedzieli, jak należy się zachowywać na drodze, jak prawidłowo przejść ulicę, z której strony nosić odblaski. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali praktycznych i pożytecznych porad policjantów.

30 września z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Litewskiej wszyscy obywatele naszego kraju już po raz ósmy mogli sprawdzić swoją wiedzę z Konstytucji Litwy. Egzamin z Konstytucji składało 48 uczniów naszej szkoły. Nikt nie uzbierał więcej niż 25 punktów z możliwych 30. Najlepszy wynik osiągnęli Modest Narkiewicz (kl. 7), Edward Smielewicz (kl. 10) i Wiktoria Walukiewicziute (kl. 12). Gratulujemy!

26 września cała Europa obchodzi Dzień Języków Europejskich. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele języka litewskiego, polskiego, angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego przyszykowali koncert, podczas którego dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki w różnych językach. Najbardziej wszystkim się podobały krótkie przedstawienia. Uczniowie przyszykowali również prezentacje i opowiedzieli o Polsce, Litwie i Niemczech. Zarówno artyści koncertu jak i widzowie nie tylko przyjemnie oraz wesoło spędzili czas, ale też wiele się nauczyli.

23 września na Litwie obchodzono Dzień Zagłady Żydów Litewskich. Uczniowie naszej szkoły uczestnicząc w inicjatywie obywatelskiej „Droga Pamięci” („Atminties kelias”) wraz z nauczycielką historii Zytą Jurgielewicz uczcili pamięć ofiar Holokaustu w miejscu masowej zagłady Żydów w Ejszyszkach. Żydzi, idąc na cmentarz albo na miejsce, gdzie ponieśli śmierć ich bliscy, niosą kamień jako symbol pamięci. Dziesiątacy uzbierane kamienie również złożyli jako znak pamięci przy pomniku ofiarom masowej zagłady w Ejszyszkach.

Święto z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego zapoczątkowała uroczysta Msza święta, którą w parafialnym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odprawił proboszcz ks. Eliasz Anatol Markowski. O godz. 10.00 na podwórku szkolnym odbył się uroczysty apel, na który przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście. Wszyscy zebrani gorącymi oklaskami przywitali pierwszoklasistów. Kierodnik Wydziału Ochrony Praw Dziecka w samorządzie rejonu solecznickiego Maria Mackiewicz życzyła wszyskim wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Dyrektor szkoły Gitana Szablińska życzyła uczniom wspaniałych wyników w nauce, maturzystom – powodzenia na egzaminach, a nauczycielom – cierpliwości, wytrwałości i dobrych uczniów.