January 2019
« Dec   Feb »

Archyvas 2019 January

28 grudnia uczniowie klasy 5 udali się na wycieczkę do Wilna. Wesoło spędzili czas w Skyparku: skakali na trampolinach, bawili się, zjedli pizzę, pili owocowe koktajle oraz herbatę. Następnie udali się na Plac Katedralny. Na szczęście na chwilę przestało padać i dzieci mogły zrobić zdjęcia przy choince, podziwiać szopkę. Zwiedziły również Katedrę Wileńską. Nauczycielka historii Zyta Jurgielewicz opowiedziała o podziemiach, wychowawczyni Teresa Bogdiun – o kaplicy św. Kazimierza. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki i zabaw w Skyparku.

Wychowawczyni klasy 5 Teresa Bogdiun

22 grudnia odbyło się Spotkanie Opłatkowe rodziców i uczniów klasy 5 i 6. Wszyscy zgromadzili się przy świątecznym stole, częstowali się herbatą, kawą i słodyczami, opowiadali o bożonarodzeniowych tradycjach i obyczajach w swoich domach, śpiewali kolędy. Pełni radości dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Wychowawczyni klasy 5 Teresa Bogdiun, wychowawczyni klasy 6 Jūratė Norkūnienė

Podczas lekcji uczniowie poznali tradycje i obyczaje innych państw świata, porównali je z bożonarodzeniowymi tradycjami i obyczajami na Litwie. W klasie panował świąteczny i wesoły nastrój. Pachniało cynamonem, ciastkami z imbirem, goździkami. Uczniowie wykonali też świąteczne dekoracje.

Starsza nauczycielka geografii Vilija Petrauskienė

19 grudnia w klasie 4 odbyła się lekcja zintegrowana języka polskiego i religii, podczas której uczniowie i ich rodzice opowiadali o tradycjach i obyczajach Bożego Narodzenia. Nauczycielka religii opowiedziała, jak nasi przodkowie nakrywali do stołu, jakie podawali potrawy i co one symbolizowały. Zgodnie z tradycją pod obrusem kładzie się siano, które przypomina nam, że Jezusek leżał w żłóbku na sianie. Biały obrus symbolizuje czystość serca.

Podczas lekcji uczniowie uczyli się również praktycznie nakrywać do stołu: na stole postawili talerze z nazwami 12 dań. Liczba dań symbolizuje 12 apostołów Jezusa. Stół udekorowali świecami i wieńcem adwentowym. Łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i śpiewali kolędy.

Starsza nauczycielka nauczania początkowego Irena Milun, nauczycielka religii Grażyna Malinowska

Już drugi rok z kolei nasze gimnazjum uczestniczy w narodowym projekcie „Poznaj państwo”, realizowanym z okazji obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Litwę. Celem projektu jest zapoznać uczniów z różnymi dziedzinami życia społecznego Litwy, omówić aktualne problemy narodowe i regionalne, szukać sposobów ich rozwiązania.

Uczestnicy projektu analizowali problemy w swojej szkole. Po długich rozważaniach i dyskusjach uczniowie doszli do wniosku, że problemem naszego gimnazjum jest intelekt emocjonalny uczniów i brak wewnętrznej motywacji. Szukali sposobów rozwiązania problemu i ułożyli plan działania.

Najpierw uczniowie udali się do starostwa gminy Koleśniki, gdzie ich miło przyjęto i udzielono ważnej informacji. Pracowniczka socjalna opowiedziała o funkcjach starostwa i działających placówkach oświatowych. Uczniowie przedstawili cele i zadania projektu.

Później uczestnicy projektu zwiedzili samorząd rejonu solecznickiego. W sali obrad uczniów przywitała wicemer samorządu rejonu solecznickiego Jadwiga Sienkiewicz i kierownik Wydziału Oświaty i Sportu Regina Markiewicz, która opowiedziała o pracy samorządu, placówkach oświatowych rejonu. Uczniowie przedstawili problem swojej szkoły i sposoby jego rozwiązania.

Podczas realizacji projektu uczniowie naszego gimnazjum bardziej poznali problemy kraju, rejonu, stali się bardziej obywatelscy i oświeceni politycznie.

14 grudnia w klasie 5 odbyła się zintegrowana lekcja języka polskiego i technologii informacyjnych, której tematem były „Życzenia i kartki świąteczne“. Uczniowie nauczyli się rysować w programie Paint, wykonali świąteczną kartkę oraz napisali życzenia. Dzieci były dumne ze swoich kolorowych prac.

Starsza nauczycielka języka polskiego Teresa Bogdiun, starsza nauczycielka TI Jolanta Iwanowska

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia 13 grudnia w klasie II G odbyła się lekcja zintegrowana języka rosyjskiego i angielskiego. Głównym zadaniem lekcji było zapoznać uczniów z tradycjami Anglii i Rosji. Uczniowie pracowali aktywnie – oglądali film, czytali tekst, wykonali różne zadania, uczestniczyli w konkursie oraz skosztowali tradycyjnego, angielskiego ciasta bożonarodzeniowego.

Starszy nauczyciel języka rosyjskiego Steła Sankowska