July 2016
« Jun   Sep »

Archyvas 2016 July

31 maja, jak co roku, zadźwięczał ostatni dzwonek w szkole. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą świetą w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koleśnikach. Uczniowie klasy IV G wraz z rodzicami dziękowali Bogu za wszystkie lata spędzone w gimnazjum oraz modlili się o pomyślne złożenie egzaminów. Po mszy cała społeczność gimnazjum zebrała się na placu szkolnym. Maturzystów przywitała p. o. dyrektora Juliana Markiel, proboszcz parafii w Koleśnikach Anatol Markowski, starosta Danuta Wilbik. W imieniu rodziców życzenia uczniom złożyła Dora Matuiziene. Dwunastoklasiści dziękowali za to, że mogli kochać i byli kochani, pewni siebie i gotowi zdobywać świat. Na zakończenie uroczystości posadzili drzewko.

Życie w szkole przypomina podróż pociągiem: jedni wsiadają, inni wysiadają. Na jednych przystankach czekają miłe niespodzianki, na innych – głęboki smutek. Jednak czas mija i nadchodzi chwila, gdy musimy wysiąść z pociągu, pożegnać się z tymi, którzy byli razem przez rok, dwa, a może nawet dwanaścia lat. Wysiadłszy z pociągu, stajemy na brzegu przyszłości. Dalszej drogi musimy szukać sami. Szukającym możemy tylko życzyć powodzenia, nie bać się większych fal albo zachmurzonego nieba, burz czy huraganów, które będą kluczem do jasnego i pięknego jutra, możemy życzyć znaleźć swój statek, który pomoże dojść do celu, podróżować długą i szczęśliwą drogą. Drogą, prowadzącą do domu…

Szczęśliwej Wam drogi, Dwunastacy!

Wychowawczyni klasy IV G Gitana Szablinska

W dniu 30 maja uczniowie klasy 1 i 2 udali się na wycieczkę do Trok. Miasto od dawna słynie z niepowtarzalnych pejzaży, ciszy, spokoju i romantyczności. Płynąc parostatkiem uczniowie obejrzeli zamek ze wszystkich stron, podziwiali pałac J. Tyszkiewicza oraz piekną przyrodę. Następnie zwiedzili zamek w Trokach, poznali ciekawe fakty historyczne Litwy, życie ludzi w średniowieczu. W końcu wycieczki skosztowali prawdziwego dania karaimskiego – kibinów. Wrócili do domu pełni wrażeń i dobrego nastroju!

Starsza nauczycielka nauczania początkowego Renata Polakowa

W tym roku szkolnym 24 lutego uczniowie klasy 8, II G, III G uczestniczyli w „Kangurze Języków“ i konkursie tłumaczenia „Twoje spojrzenie” (lit. „Tavo žvilgsnis“). Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę, wykinali wiele zadań gramatycznych, testów z języka niemieckiego i rosyjskiego. Uczniowie klasy III G tłumaczyli teksty z języka rosyjskiego na litewski. W maju ogłoszono zwycięzców „Kangura Języków”. Dwóch uczniów z klasy 8 zdobyło trzecie miejsce i otrzymało „Pomarańczowe dyplomy”, pozostali otrzymali podziękowania od organizatorów projektu.

Starsza nauczycielka języka niemieckiego i nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie wraz z nauczycielkami wyruszyli na wycieczkę, której celem było zwiedzić niezwykłe zakątki Litwy. Jednym z nich jest Park Grūtas. Jest to muzeum pod otwartym niebem o długości 2 kilometrów, w którym można oglądać pomniki z okresu sowieckiego, budki wartowników i tereny otoczone kolczastym drutem, które przypominają turystom o lagrach, bydlęce wagony zaś o wywózkach ludności z tych terenów na daleką Syberię. W parku działa także małe zoo. Na placu zabaw uczniowie kręcili się na karuzelach oraz próbowali wyobrazić, jak bawili się ich rodzice i dziadkowie.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili grodzisko w Merkine, podziwiali wspaniałą przyrodę Dzukii. Zwiedzili również piramidę, gdzie odzyskali siłę duszy i ciała. Poznali historię powstania piramidy.
Wycieczka była naprawdę ciekawa i treściwa. Mamy nadzieję, że w następnym roku będzie ich więcej. Wszystkim uczniom życzymy  ciekawych, treściwych i pełnych przygód wakacji.

Nauczycielka języka litewskiego Brygita Winckiewicz i nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska