November 2015
« Oct   Dec »

Archyvas 2015 November

Międzynarodowa Komisja Oceny Zbrodni Reżimów Nazistowskiego i Okupacji Sowieckiej na Litwie już po raz trzynasty jest inicjatorką obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. W tym roku symbolem Dnia Tolerancji jest mozaika. Nasze gimnazjum również dołączyło się do tej akcji. W poniedziałek wszyscy uczniowie gimnazjum wraz z  nauczycielami tworzyli serduszka – symbol szacunku do ludzi, zrozumienia ir nadziei.

Starszy socjalny pedagog Gitana Szablinska

W dniu 12 listopada wychowawczynie klasy 8 i 9 zorganizowały integrowane zebranie rodzicielskie „Korzyści i zagrożenia Internetu”. Podczas spotkania przy filiżance kawy mamy dyskutowały o zaletach Internetu, dowiedziały się,  na czym polega zależność komputerowa i jak ją rozpoznać, wykonały kilka zadań na tablicy interaktywnej. Uczestniczki zebrania przyznały, że spędziły czas pożytecznie i ciekawie.

Wychowawczynie: Steła Sankowska i Zyta Jurgielewicz

Nasze gimnazjum uczestniczy w projekcie „Po co to jest potrzebne?!”, dzięki któremu w piątek, 13 listopada, uczniowie zwiedzili dom naturalnej i ekologicznej kosmetyki „Juara”. To była lekcja teorii i praktyki, podczas której zachęcano uczniów tworzyć, uczyć się i wierzyć w siebie. Uczennice wypróbowały kosmetyki, otrzymały prezenty, były konsultantkami. Pani dyrektor Jūratė Butiškienė mówiła o tym, dlaczego jest ważne wybierać jakościową kosmetykę, jak rozpoznać, czy nam pasuje czy nie, dlaczego ważne znać typ swojej skóry i jak go określić. Praktycznie pokazała, jak dbać o skórę twarzy i włosy. Kierowniczka wytłumaczyła uczennicom, dlaczego nasze otoczenie powinno być ekologiczne, co to jest przedsiębiorstwo kosmetyczne i dlaczego warto wybrać taki zawód.

Koordynator kształcenia zawodowego w gimnazjum Gitana Szablinska

11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. W 1918 roku po 123 latach niewoli państwo odzyskało niepodległość. Z tej okazji uczniowie klasy 8 i 9 oraz chór pod kierownictwem B. Czenko zaprosili społeczność gimnazjum na przedstawienie przesycone duchem przeszłości. Zostało ono przygotowane na podstawie „Dziadów” A. Mickiewicza. Zaduszki – to święto zmarłych, dlatego dekoracje sceny były ponure i ciemne. Pojawiające się na scenie duchy mówiły o straconej wolności i o walce o niepodległość. Inscenizacje były przeplatane pięknymi, patriotycznymi piosenkami w wykonaniu chóru, Kamili Jusiewicz, Wiktorii i Katarzyny Matuiza. Koncert nie tylko wzruszył widzów, ale też nauczył cenić dar naszych przodków – Wolność.

Organizator święta starszy nauczyciel historii Zyta Jurgielewicz

W dniu 7 listopada nauczyciele oraz uczniowie gimnazjum z radością i ciekawością zwiedzili wystawę urządzeń, technologii szkolnych i pomocy dydaktycznych „SZKOŁA BEZ GRANIC”. Podczas tegorocznej wystawy próbowano zburzyć stereotypy, że nauka jest nudna, twierdzono natomiast, że zawód nauczyciela jest ciekawy i dostojny. Nauczyciele naszego gimnazjum uczestniczyli na zajęciach „Ugdymo sodas”, praktycznie wypróbowali współczesne urządzenia i technologie stosowane na lekcjach. Podczas przerw była możliwość zwiedzania ekspozycji, na których urządzenia dla nowego pokolenia prezentowali „Samsung”, „Alma littera sprendimai” i inne przedsiębiorstwa. Zajęcia spełniły oczekiwania nauczycieli, były doskonale zorganizowane i ciekawe.

Starszy socjalny pedagog Gitana Szablinska

Czy potraficie znaleźć coś wspólnego między językiem rosyjskim i matematyką? Czy udałoby się wam znaleźć postęp arytmetyczny w wierszach poetów rosyjskich? 4 listopada uczniowie klasy IVG wspaniale wywiązali się z tego zadania podczas lekcji integrowanej z języka rosyjskiego i matematyki. Uczniowie dyskutowali o znanych poetach rosyjskich i matematykach, poznali sposoby zastosowania postępu arytmetycznego w poezji, deklamowali, dokonali analizy budowy wiersza. Lekcja integrowana uczniom bardzo się spodobała, a nauczycielki są przekonane, że takie zajęcia są nie tylko ciekawe, ale i pożyteczne.

Nauczycielka języka rosyjskiego Steła Sankowska

Święto Odzyskania Niepodległości, obchodzone 11 listopada, jest to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem wolności w 1918 roku. Tego dnia dzieci z grupy przygotowawczej oraz uczniowie klas 1-4 mogły usłyszeć prawdę o tym, jakie były drogi Polaków do wolności, przypomnieć informacje z historii.

Joanna Krasowska