May 2024
« Apr

W dniach 13-17 kwietnia w Szkole Średniej im. L. Narbutta w Koleśnikach odbył się tydzień nauk przyrodniczych i ścisłych. Uczniowie uczestniczyli w przedsięwzięciach, konkursach, lekcjach integrowanych, zajęciach praktycznych organizowanych przez nauczycieli biologii, chemii, technologii informacyjnych, geografii, matematyki i fizyki. Celem programu było zaciekawić uczniów tymi przedmiotami, uczyć zastosować swoją wiedzę i umiejętności praktycznie, zachęcać uczniów obserwować oraz chronić otaczające nas środowisko.

W poniedziałek 13 kwietnia odbyły się zajęcia z chemii i biologii. Uczniowie obserwowali doświadczenia w środowisku wirtualnym, sami wykonywali badania, uczestniczyli w konkursach i zabawach. Nauczycielka biologii Teresa Bogdiun i chemii Nijole Jotko przeprowadziły lekcję integrowaną biologii i chemii w klasie 10, której tematem były „Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody”.

We wtorek odbył się dzień geografii. Nauczycielka geografii Krystyna Michałowska przyszykowała ciekawy i różnorodny program. Uczniowie uczestniczyli w konkursach „Podróż dookoła świata” oraz „Litwa i świat”, sprawdzili swoją wiedzę o kontynentach, podczas praktycznych zajęć sporządzali mapy i modele gór, oglądali film „Lasy Litwy”, dużo dowiedzieli się o hodowaniu i doglądaniu lasu, poznali zawód leśniczego.

Podczas dnia fizyki uczniowie uczestniczyli w konkursie. Podzielili się oni na trzy drużyny i wykonali trzy zadania: wymyślili nazwę drużyny, związaną ze zjawiskami fizycznymi, prezentację drużyny, odpowiedzieli na pytania konkursu i z rozsypanki literowej ułożyli odpowiedź, wytłumaczyli zjawisko fizyczne. Konkurs poprowadził nauczyciel fizyki Linas Janawiczius.

Nauczycielki Galina Andrukonis i Julia Aidoniene zorganizowały dzień matematyki, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-12. Dzieci same przyszykowały i poprowadziły konkursy matematyczne, zabawy, podczas których sprawdziły swoją wiedzę i umiejętności, porównały z wiedzą swoich przyjaciół, doskonalili umiejętności obcowania i współpracy, kształciły poczucie odpowiedzialności. W ten dzień matematyka stała się zabawą.

17 kwietnia nauczycielka technologii informacyjnych Jolanta Iwanowska zorganizowała konkurs „Bawmy się w TI”. Uczniowie wykonywali zadania, rebusy „Co wiemy o technologiach informacyjnych”. Dzieci pracowały w drużynach. Taki konkurs jest bardzo ciekawy uczniom, ponieważ praca w grupach zawsze bywa bardziej jakościowa, produktywna i wesoła.

Organizowanie tygodnia nauk przyrodniczych i ścisłych jest już piękną tradycją w naszej szkole. W następnym roku szkolnym uczniowie znów będą mogli uczestniczyć w imprezach tygodnia.

Nauczycielka biologii Teresa Bogdiun

Comments are closed.