May 2024
« Apr

W dniach 18-22 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach odbył się „Tydzień nauk przyrodniczych i ścisłych”. Nauczyciele przedmiotowcy przyszykowali uczniom dużo różnych zadań, konkursów, materiału dodatkowego. Uczniowie również szykowali się sami: siódmoklasistki przyszykowały i przedstawiły projekt z biologii, szóstoklasiści przyszykowali zadania, dyplomy, prezenty i prowadzili lekcje matematyki w klasach początkowych.

18 kwietnia odbył się „Dzień fizyki”. Nauczycielka metodyk fizyki E. Wilczinskiene razem z uczniami przyszykowała stoisko „Fizyka to siła” o falach elektromagnetycznych i ich wpływie na człowieka oraz „Fizyka człowieka” – o właściwościach fizycznych człowieka. Na stoisku umieściła również fizyczne życzenia i rebusy. Wszyscy uczniowie w ten dzień wykonywali różne zadania: nazywali przyrządy, wzory, rozwiązywali rebusy, składali pocięte rysunki i rozsypanki wyrazowe. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali nagrody.

19 kwietnia odbyły się przedsięwzięcia z technologii informacyjnych, chemii i biologii. Uczniowie uczestniczyli w konkursie, który zorganizowała starsza nauczycielka TI J. Iwanowska. Dzieci wykonały w drużynach zadania, rozwiązały krzyżówki. Starsza nauczycielka chemii N. Jotko przyszykowała dużo ciekawych krzyżówek, rebusów i łamigłówek. Podczas lekcji biologii uczennice klasy 7 przedstawiły projekt „Rośliny przyprawowe”, którego koordynatorem jest starsza nauczycielka biologii T. Bogdiun. Podczas wszystkich przedsięwzięć tego dnia uczniowie nie tylko sprawdzili swoją wiedzę, zdobyli nowe umiejętności teorytyczne i praktyczne, ale też podzielili się swoją wiedzą z innymi.

20 kwietnia odbył się „Dzień geografii”. Uczniowie klasy 6, 7, I G i II G uczestniczyli w konkursie, podczas którego sprawdzili swoją wiedzę o państwach europejskich i ich stolicach, wykonali zadania. Celem konkursu było zachęcić uczniów do poznawania otaczającego nas świata oraz uczyć swoją wiedzę zastosować praktycznie. Zwycięzcom konkursu nauczycielka geografii K. Michałowska wręczyła nagrody.

22 kwietnia odbył się „Dzień matematyki”. Uczniowie przyszykowali zabawy, konkursy, zagadki, rysowali plakaty matematyczne. Uczniowie klasy 6 prowadzili ciekawe lekcje matematyki dla klas początkowych. Starsze nauczycielki matematyki J. Aidukoniene i H. Andrukonis prowadziły ciekawe, nietradycyjne lekcje: uczniowie dowiedzieli się, co to jest wstęga Miobiusa, liczby automorficzne, polindromiczne i lustrzane, rozwiązywali „inne” zadanie, zgadywali zagadki.

Już od wielu lat nauczyciele organizują „Tydzień nauk przyrodniczych i ścisłych”, ale mimo wszystko cieszy się on wielką popularnością wśród uczniów. Nauczyciele szykują zadania, dzięki którym dzieci nie tylko pogłębiają swoją wiedzę, kształcą umiejętności, uczestniczą w przedsięwzięciach, ale też sami są inicjatorami oraz organizatorami.

Za rok wiosną nauczyciele znów planują zorganizować „Tydzień nauk przyrodniczych i ścisłych”.

Starszy nauczyciel biologii Teresa Bogdiun

Comments are closed.